Prestații dezastruoase. Nicolae Dică s-a enervat și i-a scos înainte de pauză pe doi dintre fotbaliștii FCSB. Riscă să treacă peste ordinul lui Becali?

FCSB a pierdut cu 3-2 primul amical din cantonamentul pe care îl desfășoară în Spania, partida cu Admira Wacker, locul 4 în prima ligă austriacă. Vicecampioana României a avut o primă repriză dezastruoasă, primă repriză în care defensiva a fost depășită de atacurile austriecilor aproape la fiecare fază. Mai mult, deși nu au avut în față un adversar care să impresioneze, elevii lui Dică nu s-au descurcat nici în atac, motiv pentru care antrenorul a operat două schimbări chiar înainte de pauză.

Cei vizați au fost Gabi Enache și Florinel Coman. Dacă pentru fundașul dreapta prestațiile slabe sunt o obișnuință, în cazul mijlocașului preferat de Gigi Becali lucrurile stau diferit. Enache l-a enervat pe Dică după ce a tratat cu superficialitate faza din care a fost marcat golul de 2-0 pentru Admira, iar Coman a fost schimbat după ce Alibec, Nedelcu și Florin Tănase i-au reproșat în repetate rânduri faptul că nu joacă combinativ. Deși a făcut risipă de efort, Coman a preferat să încerce să rezolve individual fiecare fază, însă a pierdut majoritatea mingilor primite.

Prestațiile din amicalul cu Admira i-ar putea îndepărta pe termen lung pe cei doi de primul „11”. Dacă în cazul lui Enache situația e limpede, titularul Benzar revenind după accidentare, în cazul lui Florinel Coman situația e dificil de gestionat. Chiar dacă Dică ar avea soluții pentru acoperirea postului, nou venitul Cristi Tănase fiind una dintre ele, Coman este unul dintre preferații lui Becali, iar finanțatorul a transmis un mesaj clar. „Coman trebuie să joace pentru că vreau să îl vând!„, a spus recent Becali.

Publicat: 25 01. 2018, 19:08
Actualizat: 25 01. 2018, 19:10