Premieră pentru Hamza:** este primul străin cu o „triplă” în prima etapă

Federația Română de Fotbal a acordat, pe site-ul oficial, un amplu spațiu, reușitelor lui Hamza Younes, tunisianul intrând în cercul select al puținilor jucători care au reușit să marcheze de 3 ori, în prima rundă a ligii I. Astfel, în ultimii 11 ani, în liga I, doar trei jucători au mai reușit asemenea performanță, Ciprian Tănasă (în 2007, pentru Craiova), Claudiu Niculescu (în 2002, pentru Dinamo, tot într-un 5-0 cu Ceahlăul) și Ionuț Mazilu (Sportul, în 2011, chiar contra Petrolului, scor 3-0). De-a lungul anilor, alte nume importante din fotbalul românesc, Balaci, Dobrin, Florea Dumitrache sau Frățilă, reușind 3-5 goluri în prima rundă, însă tunisianul Hamza a intrat în istorie drept primul străin care reușește acest lucru: hattrick în runda inaugurală.

Altfel, ieri, petroliștii au avut programate două antrenamente, la ședințele de pregătire prezentându-se și atacantul Vlad Morar, care se antrenează separat, deocamdată.

Încurcătura marca „Istvan”: Mustivar, nu Galamaz

Liga Profesionistă de Fotbal a publicat statistica primei etape, care, pentru Petrolul a fost una cu succes, după acel 5-0 cu Ceahlăul. Singura problemă, trecută ușor cu vederea după scorul fluviu administrat moldovenilor, este aceea a arbitrajului. Istvan Kovacs, centralul partidei, a dat dovadă în unele momente de un exces de zel suspect. Conform site-ului LPF, i-a arătat avertisment, în prima repriză a partidei cu Ceahlăul, lui Sony Mustivar, căpitanul Petrolului, deși toată lumea constatase că George Galamaz făcuse faultul din minutul 19!

Publicat: 25 07. 2012, 12:00
Actualizat: 25 07. 2012, 12:01