Pregătiți pentru CFR!** U Cluj – Voința Sibiu 3-1

Cu gândul la derby-ul cu CFR de vineri, „U” Cluj nu a forțat prea tare aseară cu Sibiul, dar chiar și așa a învins categoric: 3-1. Sibiul nu mai poate spera nici la locul 15 dacă Târgu Mureș bate mâine pe Ceahlăul.

Niculescu a mizat că va învinge și cu rezervele și i-a menajat pe Cristea, Szukala sau Grozav. Sibienilor le-a fost mai greu să iasă de la cabine, aceștia prezentându-se cu 10 minute întârziere, ca o metodă de protest a unor fotbaliști neplătiți de patru luni. Cu banderole albe pe mână, sibienii au început în atac, iar Tătar a fost oprit din drumul spre gol, de reflexul lui Boșneag (17), pentru ca Beza să reia de două ori cu capul peste poartă (14, 23).

Clujenii l-au mai privit o dată pe Boșneag la treabă, la trasorul lui Dâlbea (28), pentru ca apoi să rezolve meciul, în doar 12 minute. Morar a marcat din a doua încercare, după o fază personală (32), iar Drăghici a înscris cu capul, după o pasă perfectă a lui Tony (44).

Liga I, prea mare pentru Voința

În partea secundă clujenii s-au conservat și au jucat mai mult pe contraatac, în timp ce sibienii au părut că s-au resemnat de mult cu gândul că Liga I e la un nivel prea ridicat pentru ei. Drăghici a trecut ca de un jalon de căpitanul Grigore și a înscris pe lângă Miron (68), la una dintre puținele faze de poartă a reprizei. Burlacu a înscris golul de onoare iar fanii prezenți la stadion au aplaudat în picioare reușita oaspeților

Un joc ușor pentru „U”, dar tensiunea abia începe. Urmează rejucarea cu CFR!

CLICK AICI PENTRU A URMĂ‚RI DESFĂ‚ȘURAREA LIVE TEXT A PARTIDEI

U CLUJ: Boșneag – D. Popa, Galamaz, Pele, Mendy – Păcurar, Boștină, Cristescu – Morar, Drăghici, Tony

Rezerve: Țicrea, Neag, Abrudan, Bușcă, Cojocnean, Grozav, Marinescu

SIBIU: Miron – Forika, Apostol, N. Grigore – Burlacu, Dâlbea, Beza, Tătar – Străuț, Zăgrean, Antohi

Rezerve: Zăvoi, Maghici, Cigan, Lukanovic, Postolache, Sg. Bar, D. Olteanu

Arbitri: P. Unimatan, M. Artene, D. Hulubei

Publicat: 15 05. 2012, 19:31
Actualizat: 16 05. 2012, 00:03