Poli Iași-Pandurii 1-1! Tilincă, și la bal, și la spital

Poate și impulsionați de deblocarea primelor în cazul unei victorii, partida a debutat cu ieșenii în atac. Viveiros alinează defensiva pandurilor, pasa acestuia la 6 metri este însă respinsă de gorjeni.

Elevii lui Cârțu ripostează prin Stângă, dar Onuț își salvează echipa de la gol după ce s-a interpus pe traiectoria șutului.

Raskovic face spectacol și reia din foarfecă, însă Pleșca scapă cu fața curată și de această dată.

O fază care nu anunța nimic aduce deschiderea scorului de către ieșeni. Corner pentru elevii lui Popa, Munteanu se înalță și reia de lângă Raskovic.

Tilincă profită de o ieșire hazardată a lui Pleșca, îl lobează la 20 de metri de poartă și aduce egalarea. Cârțu răsuflă ușurat și își încurajează în continuare elevii din tribună, acolo unde l-a trimis Comisia de Disciplină.

Același Tilincă pătrunde pe dreapta, lasă toată apărarea Iașiului în urmă, dar Pleșca iese și îl blochează.

Ieșenii s-au văzut dominați de gorjeni în finalul primei reprize, dar pauza vine și răsuflă ușurați.

Spiritele s-au încins, însă în partea doua a meciului. Stancu îl ia cu fulgi cu tot pe Ghindeanu, Munteanu faultează și el dur, iar Pleșca îl trimite pe Tilincă direct la spital. Cartonașele galbene se succed mai ceva ca fazele de gol și jocul se mai temperează la jumătatea reprizei.

Simion, intrat în locul lui Tilincă, poate face 2-1, dar se complică în careu și îl scoate pe Cârțu din minți.

Munteanu este aproape de dublă, dar torpila trimisă de acesta trece peste poartă. Același Simion nu găsește spațiul porții de la 18 metri și meciul se încheie nedecis.

VEZI AICI LIVE TEXT DESFĂ‚ȘURAREA PARTIDEI!

Publicat: 31 10. 2008, 18:32
Actualizat: 31 10. 2008, 21:02