Poli Iași – FC Botoșani 0-2. Stoican pleacă din Copou cu o înfrângere. Ciobotariu se pregătește să preia naționala Libanului

Poli Iași – FC Botoșani 0-2 (Burcă 47, Holzmann 67)

Poli Iași: Rusu – Gallego, Rus, Chelaru, Panțîru – Teixeira, Qaka, Petre – Sanoh, Garros, Zaharia
Rezerve: Samnik – Zaharia, Pipos, Cristea, Bosoi, Enoh

FC Botoșani: Fraisl – Patache, Miron, Burcă, Soiledis – Rodriguez, Oaidă – Târșă, Piftor, Holzmann – Papa
Rezerve: Trip – Penescu, Diakite, Andronic, Chindriș, Dumitraș

Minutul 90+3: Final de meci la Iași! FC Botoșani se impune, scor 2-0. Burcă și Holzmann îi duc pe moldoveni pe locul doi în play-out, cel puțin până la meciul lui Dinamo cu FC Voluntari. A fost ultima partidă pentru Flavius Stoican pe banca Iașiului și ultima pentru Liviu Ciobotariu la „cârma” echipei din Botoșani.

Minutul 67: GOOOOOL FC Botoșani! Holzmann punctează, în urma unui contraatac al oaspeților și duce scorul la 2-0.

Minutul 47: GOOOOOOL FC Botoșani! Burcă reia cu capul o centrare venită din corner și îl execută pe Denis Rusu. La acest scor, elevii lui Liviu Ciobotariu urcă pe locul doi în play-out, peste Dinamo, care va juca de la ora 21:00 cu FC Voluntari.

Minutul 46: S-a reluat jocul la Iași!

Minutul 45: Finalul primei reprize!

Minutul 1: Start la Iași! A început ultimul meci pentru antrenorii Flavius Stoican și Liviu Ciobotariu la cele două formații din Liga 1 Betano.

„Am petrecut doi ani frumoși aici. Doi ani cu bune și cu rele. Doi ani pe care nu-i voi uita niciodată. Am reușit o performanță uriașă. Vreau să le mulțumesc tuturor celor alături de care am lucrat”, a spus Stoican, care nu acceptă noua popunere a șefilor fiindcă salariul propus e mai mic față de cel prezent.

Apoi, Ciobotariu va antrena naționala Libanului din sezonul următor. Botoșani e în prezent pe locul trei în play-out, 41 de puncte, iar Poli Iași e pe patru, 31 de puncte.

Publicat: 31 05. 2019, 20:52
Actualizat: 31 05. 2019, 22:16