Piteștenii au uitat să câștige

Deși atmosfera părea una de vacanță, meciul a avut ritm, faze de poartă, dar și adrenalină din plin.

Primul mitan a fost la discreția gazdelor, care au asediat poarta lui Cristi Munteanu încă din start. Paradoxal, ocaziile nu au apărut din partea atacanților violeți, ci din linia a doua, acolo unde Tameș și Tănase au demonstrat că nu degeaba s-au aflat în atenția naționalei. De altfel, primul gol al partidei a plecat din bocancul lui Tănase, care a lucrat frumos un balon pe partea stângă și a retrimis în centrul careului, de unde Năstăsie a înscris un gol ciudat. Ciudat pentru că balonul a rupt plasa lui Munteanu și pentru un moment, elevii lui Ciobotariu au crezut că mingea a trecut pe lângă poartă, și nu prin poartă. După o scurtă consultare cu asistentul Ciubotariu, centralul Danșa a arătat repunerea mingii de la centrul terenului.

Liviu Ganea a încurcat socotelile

Al doilea mitan a debutat cu aceleași gazde atacând furibund, iar în minutul 50, Năstăsie a schimbat soarta partidei. Și-a calculat greșit pașii și s-a împiedicat la o minge pe care scria 2-0. Otopeniul nu s-a pierdut cu firea și cinci minute mai târziu a reușit să egaleze. Liviu Ganea, cel mai periculos om al oaspeților, a marcat din mijlocul careului după ce i-a luat prim-planul fundașului Lăcustă. Alb-violeții și-au reluat atacurile, însă fără consistență, fapt care a stârnit mânia suporterilor de la oficială. Alb-violeții au ajuns la al patrulea egal consecutiv, iar visul de a prinde un loc de Cupa Uefa pare să fie din ce în ce mai departe pentru trupa lui Penescu.

Publicat: 13 04. 2009, 09:15
Actualizat: 13 04. 2009, 09:18