Petrecerea de adio. Miriuță a plecat din Gruia după o victorie categorică. Cine sunt antrenorii aflați în block-start

• Antrenorul clujenilor, Vasile Miriuță, va pleca după acest joc, iar Trică și Minteuan sunt favoriți să-i ia locul.
  • Ivanovski, Tade și Jazvic au marcat pentru clujeni în succesul 4-0 cu ieșenii, într-un meci din etapa a 15-a a Ligii !

Uneori victoriile pot fi și triste în fotbal. A fost cazul celor de la CFR Cluj, care au învins Iașiul într-un meci în care nimeni nu s-a bucurat putut bucura așa cum și-ar fi dorit. A fost ca o petrecere de adio sau de plecare în armată, în care unii invitați mai încearcă o glumă timidă, iar ceilalți râd din complezență, dar dimineața se termină cu lacrimi. Chiar dacă nu a anunțat cu toată gura, Vasile Miriuță a trăit ultima partidă pe banca clujenilor, în acest mandat, iar tot stadionul a știut asta. Tristețea suporterilor n-a fost doar pentru plecarea antrenorului, care în 37 de meciuri prinse pe banca CFR-ului a avut o medie de aproape 2 puncte pe meci. Fanii știu că plecarea sa înseamnă că „se sparge gașca” în Gruia. Miriuță n-a fost doar antrenor, dar a fost și cel care a ținut legat un vestiar frustrat de întârzierile salariale.

Ivanovski, la meciul campionatului

Miriuță a plecat din Gruia cu fast. Ca o ironie a sorții, meciul cu CSMS Iași a fost unul în care totul a funcționat perfect la CFR. Până și „ratangiul” Ivanovski s-a dat peste cap și a devenit un alt atacant. A făcut cel mai bun meci de la venirea în Gruia și a marcat cât n-o făcuse tot sezonul. A deschis scorul în minutul 5, cu o lovitură de cap și a fixat scorul pauzei. „Anulați comanda de coroane. CFR Cluj nu moare”, a fost semnalul galeriei, care a încercat să schimbe atmosfera de priveghi. Repriza a doua l-a făcut pe Miriuță să zâmbească mândru. Tade a mai făcut un pas spre Steaua, cu al 10-lea gol din acest sezon (67), iar Ivanovski a reușit dubla (79). Croatul Jazvic a stabilit scorul (81), care cu siguranță îl va face pe Miriuță unul dintre cei mai regretați antrenori din Gruia. S-a retras ca o vedetă, salutând galeria în prelungiri și fiind purtat pe brațe de jucători. El fost primul care a cedat. Dar cine va urma?

Publicat: 23 11. 2014, 20:06
Actualizat: 23 11. 2014, 20:19