Pentru „Pinalti”

Chiar dacă în prima jumătate a meciului briza rece a ligii secunde începuse să adie pe stadionul nemțean, elevii lui Viorel Hizo au reușit să dreagă busuiocul și să mai producă o victorie atât de necesară.

„U“ Cluj a intrat pe teren ca o echipă resemnată cu ideea „matineului”, dar nemțenii, care încă mai sperau, nu au părut a avea poftă. De altfel, în prima repriză a partidei, fazele de poartă au fost rare ca floarea de colț, cei 500 de spectatori manifestându-se la fel de apatic.

Lucrurile au luat însă o cu totul altă întorsătură după pauză, Viorel Hizo reușind să-și motiveze excelent elevii. Astfel, imediat după reluarea jocului, Ceahlăul a deschis scorul. După un corner executat de Marius Croitoru, Gmamdia a trimis pe spate, pentru ca Gigel Coman să devieze balonul suficient pentru a-l trimite în propria plasă. „Dulăul” a simțit momentul bun prin care trecea formația sa și a aruncat în luptă un alt atacant, pe Radu Doicaru. N-a trecut mult timp și mișcarea aceasta a dat roade, Doicaru reușind să ducă scorul la 2-0, cu un șut excelent, venit după o pasă magistrală a lui Marius Croitoru.

Nemțenii nu s-au oprit aici, Haikel Gmamdia ținând neapărat să-și treacă și el numele pe lista marcatorilor. A reușit acest lucru cu un sfert de oră înainte de încheierea partidei, finalizând cu șut din 16 metri din poziție de singur cu portarul.

Astfel, Clujul a servit drept sparring-partner nemțenilor, care reușesc, în sfârșit, să lege două evoluții bune, încheiate cu victorie, și să se simtă cu adevărat îndreptățiți să mai spere la încă un sezon pe prima scenă fotbalistică a țării.

Publicat: 23 04. 2008, 22:59