Pentru cine a cerut Contra marcaj în mod special la meciul cu FCSB: „Am trasat sarcina de a sta aproape de el”. Explicațiile lui „Guriță” după ce l-a bătut pe Reghecampf

De la venirea lui Cosmin Contra pe banca tehnică, Dinamo este într-o revenire de formă evidentă, iar după o victorie importantă în fața FCSB-ului antrenorul a explicat modul în care a reușit să-l învingă pe finul său, Laurențiu Reghecampf.

Deși Dinamo se axează mai mult pe campionat, acolo unde trage tare pentru a prinde play-off-ul, gruparea din „Ștefan cel Mare” și-a făcut timp și de o victorie în Cupa Ligii, acolo unde a bătut și în retur FCSB, calificându-se în finala competiției cu scorul de 7-2, la general: „Am încercat să păstrez câțiva jucători pentru duminică, dar am fost nevoit să-l introduc pe Palic în locul lui Mahlangu din prima repriză. Apoi s-a accidentat și Oliva…Plănuisem să le dau lui Nistor și Palic câte 45 de minute. Apoi să-l trec pe bancă pe Filip, pe parcurs, și să-l cobor pe Oliva. M-am relaxat când a dat Petre gol”, a declarat Contra la Dolce Sport.

Antrenorul „câinilor” a recunoscut și de unde s-a inspirat în victoria, scor 3-1, cu FCSB: „Cred că jucăm mai bine de la meci la meci și când câștigi jucătorii au capacitatea mai bună de a face ceea ce le ceri. Am observat că cei de la Mediaș au pus mari probleme Stelei printr-un presing avansat. Și am încercat să-i surprindem și noi la fel. Lui Alibec îi place să iasă în lateral, să ia mingea, să creeze el jocul echipei. Am observat că și la Steaua face la fel, vine des la primit. Așa că am trasat sarcina de a sta aproape de el, să nu primească, să nu se întoarcă cu mingea la picior. Nedelcearu l-a avut în marcaj mai tot timpul și a stat aproape de el. Mă mulțumește spiritul echipei și văd de la zi la zi o mai bună unitate a echipei. Când ai rezultate mai slabe te mai uiți urât unul la altul. Dar rezultatele bune îmi dau o liniște să lucrez”, a declarat Contra la Dolce Sport.

Publicat: 03 03. 2017, 10:40
Actualizat: 03 03. 2017, 10:41