Penalty clar refuzat Viitorului, după un henț făcut de Hamroun în careu! Tudor l-a iertat pe stelist și în repriza a doua, după un henț la fel de clar

Fază controversată în prim repriză a partidei Viitorul – Steaua, din etapa 22 a Ligii 1. Centralul Alexandru Tudor le-a refuzat gazdelor o lovitură de la 11 metri în minutul 13, într-un moment în care Steaua conducea cu 1-0.

Algerianul Jugurtha a jucat mingea cu mâna în marginea propriului careu, după un duel cu Bănel Nicoliță. Jucătorul Viitorului a lovit balonul cu capul, iar Hamroun l-a atins evident cu mâna, respingând în corner. Tudor lăsat jocul să continue, indicând corner pentru gazde. Chiar dacă Hamroun nu a intenționat să joace mingea cu mâna, balonul fiind trimis de Nicoliță cu capul din apropiere, mijlocașul Stelei poate fi acuzat de neglijență, acesta ținând mâna ridicată în duelul cu adversarul său. Decizia corectă ar fi fost 11 metri pentru Viitorul.

Hamroun, henț clar nesancționat și în repriza a doua

Același Hamroun a fost implicat într-o fază la fel de controversată în debutul reprizei a doua, când a jucat din nou balonul cu mâna, Tudor lăsând și de această dată jocul să continue. Faza a avut loc în afara careului, în poziție centrală, iar gazdele ar fi trebuit să beneficieze de o lovitură liberă. Hamroun a lovit prost mingea încercând să respingă, iar apoi i-a suflat balonul unui adversar aflat în poziție bună de șut.

Publicat: 14 12. 2015, 22:02
Actualizat: 14 12. 2015, 22:03