Pe urmele tatălui? Ianis Hagi a marcat primul său gol în Liga 1, în primul meci în care a fost titular

Ianis Hagi a înscris primul său gol în Liga 1, la primul meci ca titular. Fiul lui Gică Hagi a marcat în minutul 52 al partidei cu FC Botoșani. Mijlocașul de 16 ani a fost schimbat cu Vână, în minutul 57.

Ianis Hagi este unul dintre jucătorii în care românii își pun mari speranțe. Fiul „Regelui” a reușit să înscrie, la primul meci în care a intrat ca titular. Ianis a debutat în Liga 1 la 5 decembrie 2014, la meciul din tur cu FC Botoșani, când a intrat pe teren în minutul 89, însă de atunci a fost introdus în câteva meciuri pe final.

Profitând de lipsa mizei, Gică Hagi și-a permis însă la Botoșani să se bazeze numai pe jucători formați în propria academie. Printre ei, și Ianis Hagi. Mijlocașul de 16 ani (va împlini 17 ani pe 22 octombrie) a jucat în nota echipei, dar a ieșit la rampă în minutul 52, când tabela arăta 2-2.

A fost un contraatac al Viitorului, Gavra a primit în partea stângă, a centrat, iar Ianis a venit din spate și a tras din prima, din aproximativ 11-12 metri.

Publicat: 29 05. 2015, 19:53
Actualizat: 29 05. 2015, 22:00