Paște fericit pentru Dică! Astra i-a luat două puncte CFR-ului după un meci superb în Gruia. FCSB se poate desprinde de clujeni

4000 de spectatori s-au adunat în ziua de Paște să vadă dacă CFR va reveni pe primul loc în clasament. L-au revăzut pe Gigi Mulțescu, cel care s-a aflat pentru a 34-a oară la un meci de debut, cu o nouă echipă. Dincolo, Dan Petrescu a revenit după suspendare, dar s-a enervat destul de repede, fiind nevoie de directorul sportiv, Cristi Panin, ca să-l mai calmeze pe „Bursuc”. În echipa de start a clujenilor, surpriză! Ioniță a fost titularizat în dreapta, fapt ce l-a determinat pe Petrescu să joace cu Deac în stânga. Chiar și cu o formulă ce părea mai ofensivă, clujenii s-au apropiat greu de poartă în prima repriză. Astra a fost formația cu început mai bun și Manea i-a luat golul din picior lui Balaure (18), iar Polczak a reluat peste poartă (19). Apoi același Balaure n-a găsit ținta din 20 de metri (35) în timp ce dominarea CFR-ului a născut o posesie greoaie și n-a adus ocazii importante.

Goluri „cu cap”

S-a intrat cu 0-0 la pauză, iar Petrescu a schimbat din primul minut al părții a doua. A intrat Omrani în locul lui Djokovic, iar CFR a devenit mai rapidă și mai periculoasă și nu a mai permis Astrei să aibă ocazii. Țucudean a întârziat și a ratat momentul șutului decisiv, la o fază în care era singur cu portarul (50), pentru ca atacantul să se revanșeze 4 minute mai târziu. Postură inedită de pasator și o minge trimisă perfect pentru Vinicius, fundașul rămas în atac după o fază fixă marcând golul care i-a schimbat ziua de Paște lui Petrescu. După ce greul a fost depășit, CFR a jucat mult mai relaxată și a continuat să preseze. Iliev i-a interzis golul lui Deac, din lovitură liberă (76), iar Astra a lovit când niciun clujean nu credea că mai este posibil. Polczak s-a înălțat peste toți jucători și a marcat, după un corner, la prima ocazie a Astrei în repriza secundă (81). Mai erau 10 minute și fanii gazdelor simțeau disperarea. Petrescu și-a trimis și ultimele „gloanțe” în teren. Costache și Mailat, introduși să salveze situația. Au urmat momente de tensiune. Mailat a fost blocat la un șut din careu (88), Arlauskis i-a scos șutul lui Bejan (89), iar Radunovic a luat roșu (90+1). S-a încheiat 1-1 și FCSB poate să treacă la două puncte în fața echipei lui Petrescu, dacă învinge Craiova.

Publicat: 08 04. 2018, 22:41
Actualizat: 08 04. 2018, 22:45