PARDOn Rapid, unde-i Dani Coman?

Rapidul a început cu aceeași atitudine apatică pe care o arătase și la ultimele partide. În total contrast cu cea a piteștenilor, deciși să-și joace și să obțină cât mai mult în Giulești.

Hotărârea lor a dat și roade. După doar 10 minute, la capătul unei faze care a curs „șnur”, iar „calcâiul” lui Kamarra a potrivit perfect mingea pentru șutul letal al lui Dulcea.

Imediat, giuleștenii au replicat. Cesinha, Andrade și Pinto au încercat pe rând poarta lui Boșneag, în timp ce Spadacio a avut golul pe frunte, însă n-a nimerit poarta din doar 6 metri (17). Și cum nu a venit egalarea, cei care au marcat au fost până la urmă oaspeții. Lui Pardo i-a scăpat mingea printre mâini la un sut al lui Tameș, iar tabela arăta un scor greu de închipuit, 0-2.

Totuși, alb vișinii au reușit să reducă handicapul chiar înainte de pauză. Claudio Mejolaro a înscris la capătul unei acțiuni personale, în minutul 38.

La reluare, Joao Paulo a trimis din nou mingea în plasa lui Boșneag. Tușierul a indicat însă eronat offside, iar reușita i-a fost anulată. La cealaltă poartă, Pardo era să gafeze din nou decisiv, degajând mingea până la Dulcea, a carui reluare de la 25 de metri n-a fost destul de puternica.

Ultima parte a meciului a fost pusă sub semnul dominării rapidiștilor. Aceștia n-au reușit însă să amenințe poarta decât la acțiunile individuale încercate de Mejolaro și Bozovic. Și, din nou, golul a picat tot în poarta lor. Eroul negativ a fost Pardo, care a ieșit aiurea în afara careului pentru a stopa un contraatac argeșean. O greșeală taxată de Voiculeț, care a lobat mingea în plasă și a dus scorul la 1-3. Echipa lui Penescu a pus astfel bomboana pe coliva Rapidului lui Peseiro, care bifează cea de-a cincea partidă fără victorie. Norii negrii se ridică deasupra Giuleștiului, prevestind furtuna.