„Parcă eram paralizat!”

Minutul 18 al partidei de ieri dintre FC Snagov și Progresul, scor 2-2, a fost la un pas să devină unul negru pentru jucătorul gazdelor, Marian Posteucă.

Conduse pe tabela de marcaj încă din minutul 3, gazdele încercau cu disperare să evite presiunea la poarta apărată de Olteanu și degajau fără milă toate mingile. La fel s-a întâmplat și la faza în care Ciochină, atacantul Progresului, l-a faultat pe Posteucă. Fundașul Snagovului, încercând să scape de minge, a fost contrat puternic de Ciochină și în cădere s-a lovit cu capul de gazon. Ocupat să îi calmeze pe jucătorii Snagovului, care cereau cu insistență un cartonaș roșu pentru „bancar“, centralul partidei, Mihai Ene, nu l-a văzut pe Posteucă, fundașul zăcând nemișcat pe gazon.

Abia după secunde bune stoperul a fost observat de central care, speriat de starea în care se afla Posteucă, a chemat imediat echipa medicală. După ce a fost „trezit“ de medici, Posteucă a fost îndreptat spre ambulanță. Până la urmă, medicii au decis să nu-l mai transporte la spital, considerând că se află într-o stare stabilă, nemaifiind nevoie de analize suplimentare.

"Am vrut să degajez mingea. Ciochină a venit cu talpa și m-a contrat. Ne-am ciocnit puternic și în căzătură m-am lovit cu capul de pământ. Am fost conștient tot timpul, auzeam ce se discuta în jurul meu, dar nu puteam să vorbesc. Parcă eram paralizat" – Marian Posteucă, fundaș FC Snagov

Publicat: 08 03. 2009, 05:20
Actualizat: 12 07. 2009, 17:46