Paradoxul „câinilor”! Apărarea e ZID în Liga I, „ȘVAIȚER” în Europa!

Poarta lui Bălgrădean (foto) s-a păstrat intactă și aseară, după meciul cu Sportul. Portarul dinamovist n-a fost învins în 360 de minute de Liga I și este la 90 de stabilirea recordului all-time de invincibilitate la start pentru un dinamovist. Pe de altă parte, în cupele europene, „câinii” au primit cinci goluri în trei meciuri, aducând aminte de contraperformanțele din stagiunea trecută.

O singură dată a mai reușit Dinamo să nu primească gol în primele patru etape. Acest lucru s-a întâmplat în sezonul 1999-2000, atunci când după meciurile cu Farul, Gloria Bistrița, CSM Reșița și Extensiv, roș-albii aveau 12 puncte și un golaveraj de 16-0. Barajul „câinilor” a fost spart atunci abia în etapa a V-a, în minutul 31, când, surpriză!, Claudiu Niculescu marca din penalty pentru Universitatea Craiova.

Pe de altă parte, dacă în Liga I sunt pe urma unui record istoric, mai ales dacă reușesc să reziste mai mult de 31 de minute în fața Oțelului, în cupele europene apărarea dinamovistă a fost un dezastru. Cel puțin până acum.

Presiune mare în Europa
În „dubla” cu Varazdin au luat trei goluri, iar joia trecută, la Poltava, au mai încasat încă două. Stafful roș-alb vorbește de presiunea care se pune pe jucători pentru a se califica în grupele Europa League, dar și de abordarea diferită a adversarilor, care nu arată acel respect pe care numele Dinamo îl atrage în țară.

8 goluri a primit Dinamo în primele patru etape în sezonul trecut, când a jucat cu Astra, Sportul, Pandurii și Rapid

Publicat: 22 08. 2011, 03:00
Actualizat: 22 08. 2011, 03:00