Pandurii Târgu Jiu a pierdut la „masa verde” meciul cu ASA, partidă în care au gorjenii au refuzat mai intre pe teren! Pandurii, penalizată și cu 3 puncte în clasament

Comisia de Disciplină a Federației Române de Fotbal a decis, miercuri, ca echipa Pandurii Târgu Jiu să piardă cu scorul de 0-3 meciul cu ASA Târgu Mureș, din etapa a 21-a a Ligii 1.

Partida dintre ASA și Pandurii s-a încheiat după doar o repriză. Jucătorii echipei gorjene au refuzat să revină de la vestiare, din cauza terenului înghețat de pe stadionul Trans-Sil. La pauză, scorul era 2-0 pentru ASA Târgu Mureș.

Comisia de Disciplină a sancționat clubul Pandurii cu înfrângere la „masa verde” în meciul respectiv, cu amendă de 113.400 de lei și i-a scăzut trei puncte în clasament.

„Întrunită miercuri, 18.01.2017, Comisia de Disciplină din cadrul FRF a luat următoarele decizii:
1. FC Astra Giurgiu vs. FC Steaua – Contestație – În conformitate cu prevederile art. 26.2. din ROAF, respinge contestația ca neîntemeiată.

2. FC ASA 2013 Tg Mureș vs. CS Pandurii Tg. Jiu – Abatere disciplinară – În baza art. 79.6 din RD, cu aplicarea art. 34 din RD, se sancționează clubul CS Pandurii Tg. Jiu cu forfait (3-0) în favoarea echipei FC ASA 2013 Tg. Mureș, scăderea a trei puncte în clasament și o penalitate sportivă de 113.400 lei”, sunt deciziile luate miercuri de Comisia de Disciplină.