Pandurii, la doar un punct de lider în Liga 1. Iordănescu rămâne cu picioarele pe pământ: „Obiectivul nu se schimbă!” Mesajul pentru jucători

Formația Pandurii Târgu Jiu a învins, vineri seară, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (1-0), echipa ASA Târgu Mureș, golurile fiind marcate de Nicoară (9) și Hora (79)

După meci, tehnicianul gazdelor, Edi Iordănescu și-a felicitat jucătorii pentru prestație, dar le-a și atras atenția că n-ar fi trebuit să cedeze inițiativa după ce au luat avantaj pe tabelă.

Deși formația sa a urcat pe podiumul Ligii 1 și s-a apropiat la un singur punct de liderul Astra, Iordănescu a precizat că obiectivul echipei rămâne calificarea în play-off.

Felicit jucătorii pentru determinare și pentru modul în care au stat aproape de adversari.

Sunt puncte foarte mari pentru noi, pentru că le-am obținut împotriva unor adversari de calibru ai competiției noastre. Am fost pragmatici în prima repriză și am marcat atunci când am avut posibilitatea. Am gestionat bine momentele decisive.

În partea secundă am făcut de multe ori pasul înapoi, ceea ce nu e bine, am coborât centrul de greutate al jocului prea jos, ceea ce nu e bine. Am absorbit însă bine presiunea.

Eu cred foarte mult în acest grup de jucători. Ne e foarte greu să jucăm departe de casă, dar muncim și sperăm să fim și mai productivi în joc în viitor.

Este important să rămânem echilibrați și vom vedea unde ne duce timpul. Obiectivul rămâne același: calificarea în play-off”, a declarat Edi Iordănescu după meci.

1-0: Nicoară a înscris cu un șut de la marginea careului.

2-0: Hora a stabilit scorul final cu un șut din opt metri.

În minutul 89, de la ASA Târgu Mureș a fost eliminat Luis Pedro pentru un fault la Munteanu.

Publicat: 18 09. 2015, 23:06
Actualizat: 18 09. 2015, 23:07