Oțelul s-a „topit” în Bănie

În ultimii șase ani, Știința avea complexul Oțelul pe teren propriu, oltenii necunoscând gustul victoriei din 2002, când trupa olteană, antrenată pe atunci de Sorin Cârțu se impunea pe „Ion Oblemenco”, scor 2-0.

Pe o căldură care n-a avut milă de cei 9.000 de spectatori ce au umplut până la refuz micuța arenă Extensiv, Craiova a început în stilul nebun, așa cum se întâmplase cu Poli Iași, Farul sau CFR Cluj. Atacurile tăioase și presingul foarte avansat al Craiovei l-au făcut pe Grigoraș să se apere prudent, trupa sa necontând în atac ieri. Vedetele celor două echipe, convocate în premieră la națională, Florin Costea și Gabriel Paraschiv, n-au fost în apele lor. În prima repriză, craioveanul a încercat câteva „floricele”, dar a ezitat de fiecare dată, fiind blocat la timp, în vreme ce golgheterul Ligii I a fost ținut ca într-o menghină de Dilevski și Stoica. Fără prea multe ocazii în prima repriză, notând aici doar șutul lui Prepeliță, Craiova a revenit foarte hotărâtă la reluare.

Costea a trimis cu capul în bară în minutul 60, pentru ca după două minute, doi jucători de 19 ani, Gângioveanu și Găman, să arunce în aer un Extensiv foarte tăcut în ultimele patru luni. „Gângio” a executat un corner până la colegul său de la juniori, Găman înscriind cu capul primul său gol în Liga I. După primirea golului, Oțelul a ieșit la joc, însă a avut o singură ocazie, Vitajic reluând cu capul puțin pe lângă poartă în minutul 73, „mecanismul” italian al tinerilor „juveți” funcționând perfect ieri. Cu zece puncte după cinci etape, Craiova începe să creadă într-un obiectiv devenit utopie în Bănia fotbalistică a ultimilor 8 ani, cupele europene.

Oțelul este o echipă frumoasă, iar Paraschiv este un fotbalist adevărat. Cu atât mai mare este meritul nostru pentru această victorie. Aportul publicului a contat enorm
Ilie Balaci manager general U Craiova

A fost un meci bun, ne-am blocat bine. Dar când pierzi din fază fixă, cu toată echipa în careu, rămâi cu un sentiment de amărăciune. M-a surprins faptul că am fost aplaudat. La Craiova fotbalul se mănâncă pe pâine și orice echipă și-ar dori asemenea suporteri