Oțelul Galați – Wolverhampton 4-0, în cantonamentul din Anglia

Oțelul Galați a susținut marți o nouă partidă de verificare pe tărâm britanic, 4-0 (3-0) cu Wolverhampton Wanderers FC, grupare care a retrogradat anul acesta în liga a treia engleză. Meciul s-a desfășurat la baza de pregătire a clubului fondat în anul 1877, Wolves Training Ground, din Wolverhampton, iar clubul nostru nu cunoaște motivele pentru care întâlnirea nu a mai fost televizată, conform programului inițial al Look TV.

Wolverhampton Wanderers n-a folosit prima garnitură, însă a fost reprezentată în testul cu roș-alb-albaștrii de mai mulți jucători utilizați în sezonul precedent, an competițional în care a căzut din Championship în eșalonul al treilea. Iată formula de start a gazdelor: Flatt – Landell, R. Johnson, Urguhart, S. Ward – J. Barton, K. Henry, E. Jonsson, K. Daniel – O Hara, K. Vassell. După pauză au mai intrat: Montgomery, Ihiekwe, E. Delfouneso, Tank, Cranston, Torras, Erdei, R. Parry, I. Romano, Palmer-Samuels și D. Moli.

Golurile au fost marcate de Marquinhos, cu un hattrick curat reușit în minutele 15, 35 și 40, și Gabriel Paraschiv în minutul 82. Victor Astafei a ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 52.

FC Oțelul Galați a jucat cu: Grahovac (46 Brăneț) – Joao Felipe (46 Cojoc), Sîrghi (46 Mișelăricu / 74 Moglan), Costin (46 Benga), Murgoci (46 Popescu) – Neagu (46 Adăscăliței), Milea (46 Filip), Giurgiu (46 Băjenaru) – Iorga (46 Chipirliu), Tudorie (46 Paraschiv), Marquinhos (46 Astafei).

Jocul, derulat pe un teren impecabil (altfel, întreaga bază a „lupilor” din Wolverhampton este o bijuterie), a început practic cu primul gol al brazilianului Marquinhos, care a transformat excelent o lovitură liberă de la 19 metri – șut în colțul scurt, la încheietura barelor: 1-0 (minutul 15).

Tudorie (minutul 19) și O Hara (minutul 26) au ratat apoi o nouă modificare de scor, iar Marquinhos și-a amânat recolta neașteptat de bună în minutul 31, când a fost blocat in extremis de portar. Numărul 8 din tabăra roș-alb-albastră avea să puncteze patru minute mai târziu, când a trimis imparabil cu capul din 10 metri, pe o centrare din dreapta a lui Joao Felipe: 2-0.

Până la pauză am mai consemnat un gol și tot Marquinhos avea să împingă balonul în plasă. Pe un șut al lui Neagu, portarul a respins greu în față și Marcus Vinicius Vidal Cunha, pe numele său real, a profitat de eroarea lui Flatt: 3-0 (minutul 40).

După pauză, Oțelul a forțat imediat majorarea scorului, Astafei trimițând la o palmă de transversală (minutul 48). Tot el a ratat un penalti obținut trei minute mai târziu de Paraschiv, iar Mișelăricu a salvat o fază de 3-1, anihilându-l la timp pe Palmer-Samuels (minutul 56). Benga (minutul 69) și același Palmer-Samuels (minutul 71-bară) au trecut pe lângă gol, iar Paraschiv (minutele 73, 77) și Chipirliu (minutele 78, 81-bară) puteau ridica și mai mult diferența de pe tabelă. Paraschiv a reușit totuși să înscrie în minutul 82, când Băjenaru i-a centrat din stânga și veteranul din ofensivă, din 6 metri, a trimis pe lângă portarul Montgomery: 4-0.

Stagiul din Marea Britanie al roș-alb-albaștrilor se va încheia pe 12 iulie. Până atunci, pe 11, FC Oțelul Galați va întâlni pe FC Bruges, în ultimul amical din această vară.

Publicat: 09 07. 2013, 20:53
Actualizat: 09 07. 2013, 20:54