Oțel mai cu voință:** Oțelul – Voința 3-0! Giurgiu, Pena și Antal au adus victoria care îi reapropie pe fani

Punctul obținut în ultimele două meciuri obliga aseară echipa lui Dorinel să nu se încurce și cu Voința Sibiu. Giurgiu și Pena și Antal au marcat golurile unei victorii (3-0) care micșorează ecartul creat între Oțelul și cele cinci formații din vârful clasamentului, iar campioana reintră din nou în calculele pentru cupele europene.

Furioși după ce meciul lor cu CFR (0-2) din ultima etapă a fost etichetat drept blat, gălățenii au luat pe sus Voința. Frustrarea gazdelor s-a materializat și pe tabelă, Giurgiu bubuind sub bară, de la 6 metri, o lansare a lui Viglianti (3). Patru minute mai târziu, Antal, cel mai activ gălățean, descurcă flancul stâng al sibienilor, centrează la marginea careului, dar șutul lui Iorga e blocat de Miron.

Sibienii n-au reacționat până la pauză, așa că, imediat după reluare, Oțelul a decis să spulbere incertitudinea. Ljubinkovic a centrat din colțul terenului, Pena a trimis ciudat cu capul din 6 metri, la colțul lung, iar Miron e învins iar (54). Până la final, echipa lui Dorinel Munteanu n-a mai forțat, dar a mai marcat o dată. S-a terminat 3-0, iar Oțelul se apropie la două puncte de Rapid cel puțin până mâine seară, când în Giulești va poposi Dinamo.