Onduku a speriat „câinii”! Dinamo – Concordia 2-1! VIDEO REZUMAT

This browser does not support the video element.

Vezi galeria foto - 23 poze

Meci greu de tot pentru trupa lui Flavius Stoican. Ionuț Chirilă venea în „Ștefan cel Mare” cu zece foști dinamoviști, însetați de răzbunare în fața unui club ce, poate, nu le-a acordat destul credit. Dar și „câinii” aveau motivele lor de furie. După două etape în care au remizat cu Ceahlăul și au fost învinși de Astra, roș-albii au crezut că au găsit victima perfectă la Chiajna. Ambiția gazdelor a fost materializată în gol de Țucudean (27), la o fază în care ilfovenii au cerut henț la atacantul lui Dinamo.

Arbitrii au validat golul, iar „Țucu” a avut „verde” la bucurie pentru primul gol de la revenirea din Belgia. Nigerianul Onbduku a fost la un pas să strice sărbătoarea galeriei PCH, când, în minutul 39, a trimis razant cu bara. La pauză s-a intrat cu 1-0, iar „câinii” aveau suflu. După o oră de joc, dinamoviștii au prins chiar „roșu” în obraz, pentru că Dragoș Grigore a transformat penalty-ul provocat de Valentin Crețu. Elevii lui Stoican erau în graphic, dar au tot avut de furcă cu urmașul lui Adi Popa la Concordia, Onduku.

Africanul a marcat un gol frumos, în forță, de la 18-20 de metri și i-a lăsat pe roș-albi să tremure pentru prima victorie din ultimele 3 etape. Chiajna a văzut că se poate, iar jucătorii lui Chirilă au avut, pe finalul meciului, mai mult posesia. Inutil, pentru că ilfovenii s-au încurcat de propria neputință, iar Dinamo a luat punctele.