Oltenii și-a luat gândul de la titlul de campioni! Vătăjelu: „Acum avem emoţii pentru intrarea în play-off”

Oltenii și-a luat gândul de la titlul de campioni
Vezi galeria foto - 6 poze

După eşecul de pe teren propriu cu FCSB, scor 2-3, al treilea consecutiv şi al şaptelea în acest campionat, atât preşedintele Sorin Cârţu, cât şi jucătorii Universităţii Craiova sunt resemnaţi în privinţa şanselor la titlu.

Bogdan Vătăjelu spune chiar că el şi colegii au emoţii în privinţa calificării în play-off, în condiţiile în care nu mai puţin de 7 echipe sunt în luptă pentru 4 locuri de play-off, primele două clasate, CFR Cluj şi FCSB, desprinzându-se de pluton.

Nu a fost penalty la faza în care s-a accidentat Nicuşor Bancu!

Bogdan Vătăjelu a început meciul ca fundaş dreapta şi l-a terminat pe postul său de bază, cel de fundaş stânga, după ce căpitanul alb-albaştrilor, Nicuşor Bancu, s-a accidentat, la o fază în urma căreia oltenii au solicitat lovitură de pedeapsă.

Fostul arbitru Marius Avram a lămurit faza în analiza din ProSport: „Contactul care are loc după jucarea balonului este la nivelul ghetelor iar cel care îl calcă usor pe fundașul stelist este Bancu, contact în urma căruia se accidentează. Acțiunea care generează contactul este una normală, de joc și nu poate fi încadrată că fault. Decizia corectă este din nou cea luată în teren de Horațiu Feșnic, de a lăsa jocul să continue”.

„Era clar că noi aveam nevoie de victorie cu FCSB, dar a fost un meci destul de ciudat pentru noi. După ce am deschis scorul, am crezut că deja e câştigat meciul şi am luat două goluri pe greşelile noastre, ale tuturor, nu neapărat individuale. Meritam să câştigăm, după cum a arătat a doua repriză, dar meciul are două reprize, ei au dat gol la ultima fază, iar noi am ratat ocaziile avute. E dureros să pierzi în ultimul minut. Aveam moral, puteam să-i întoarcem, eu cred că am avut şi un penalty, Nicu Bancu are şi entorsă. Nu mai putem să mai zicem multe acum. E dezamăgitor, ne aşteptam la altceva, ne bucurăm că suporterii au fost alături de noi, dar ne pare rău că nu am putut să le facem cadou o victorie.

Sperăm să ne susţină şi pe viitor, pentru că la greu numai ei ne pot ajuta, să trecem peste acest moment, peste această perioadă nasoală. Tot noi am dat speranţe fanilor şi tot noi ne putem ridica, întotdeauna aşa a fost. Nu mă interesa să joc eu bine, joi bine când câştigă echipa, nu când pierzi. Mai bine jucam eu cel mai prost, mai bine dădeam două autogoluri şi să fi câştigat cu 3-2. Nu ne pierdem speranţa, dar e foarte greu la campionat, trebuie mai întâi să ne calificăm în play-off, avem emoţii, fiindcă vreo 6-7 echipe se bat pentru 4 locuri de play-off” a declarat Bogdan Vătăjelu.

Publicat: 29 11. 2021, 15:57