Old men show

Dinamo a învins cu 4-0 la Piatra Nemț și s-a reabilitat, departe de casă, după dezastrul de etapa trecută cu Internațional Pitești.

„Câinii roșii” au venit sub Pietricica răniți în orgoliu și cu obiectivul clar de a lua toate cele trei puncte. Orice alt rezultat l-ar fi „curățat”, după doar trei etape, pe italianul Bonetti și ar fi instaurat haosul într-un Ștefan cel Mare și-așa prea agitat. Pentru nou promovate nu este însă în fiecaare zi Paște, iar Ceahlăul a avut ghinionul s-o prindă pe Dinamo într-o cu totul altă stare decât Internațional Pitești.

Și cine să tragă după el echipa dacă nu veșnicul și inepuizabilul Dănciulescu. „Corbul” a lovit în minutul 5 cu un șut din mijlocul careului pentru liniștirea fanilor și pentru a le arăta nemțenilor din capul locului cine e șeful pe teren. Deși oaspeții ar fi preferat să conserve rezultatul lipsa de reacție a băieților lui „Flocea” i-a determinat pe ‘câini’ să accelereze, cu gândul de a încheia jocul încă din prima repriză.

Lui Cristea îi iese în sfârșit și lui un meci, și după ce „i-o pune” pe tavă lui Danciu, la primul gol, driblează tot ce-i iese în cale și îl bombardează cu un șut din 16 metri pe Savu pentru un 2-0 curat și meritat. Gafița are și el o fază în minutul 32 dar își bate joc de propria muncă, finalizând slab și previzibil, după ce l-a driblat și pe Dolha.

Cei care puteau da lovitura au fost tot oaspeții, dar mingea de 3-0 a lui N’Doye este scoasă de pe linia porții de un fundaș advers. Face 3-0 Torje, la un minut după reluare și e clar pentru toată lumea că meciul e jucat. Văzută cu sacii în căruță Dinamo slăbește ritmul și le oferă gazdelor câteva oportunități de a înscriee golul de onoare dar acest lucru nu se întâmplă. Danciu arată că e mare jucător și face 4-0, Bonetti își șterge transpirația rece de pe șira spinării și abordează cu altă viață triunghiul de foc Slovan-CFR-Steaua. De partea cealaltă, trupa lui „Pinalti” trebuie să mai mănânce multă mămăligă dacă vrea să rămână în Liga I.