OFICIAL | CS U Craiova a dat marea lovitură pe piața transferurilor. Suma fabuloasă pe care oltenii au obținut-o pe un fotbalist de doar 18 ani

Vladimir Screciu (18 ani) a fost transferat definitiv de echipa din prima ligă din Belgia, KRC Genk, anunță CS U Craiova pe site-ul clubului.

În vârstă de 18 ani și înalt de 1,83 metri, internaționalul de juniori n-a fost în grațiile lui Devis Mangia în sezonul trecut, italianul folosindu-l destul de puțin, în ciuda calităților demonstrate de puștiul oltean. În stagiunea trecută, Screciu a avut 25 de prezențe în campionat, în care a strâns 1750 de minute de joc, și 3 jocuri în Cupa României, competiție câștigată de CS Universitatea Craiova.

Conform surselor ProSport, clubul din Bănie a solicitat 2 milioane de euro și un procent dintr-un transfer ulterior pentru Screciu, sumă acceptată în cele din urmă de belgieni.

Pe lângă talentul puștiului pe care l-au văzut și la Turul de Elită al naționalei under 19, belgienii de la Genk sunt atrași de polivalența lui Screciu, care poate juca atât fundaș, cât și mijlocaș.

RC Genk a terminat campionatul trecut pe locul 5 și va evolua în Europa League, fiind o potențială adversară a Universității Craiova în turul 3 preliminar al competiției.

Publicat: 19 06. 2018, 20:22
Actualizat: 19 06. 2018, 22:11