Ocupat cu recuperările în prima repriză, Sânmărtean a avut nevoie doar de o lovitură liberă pentru a ieși la rampă

Lucian Sânmărtean, creierul Stelei, a fost anihilat în prima repriză a meciului cu Dinamo, dar a avut nevoie doar de o lovitură liberă, pe finalul actului întâi (45 + 3), pentru a pasa decisiv pentru Lukasz Szukala, 1-0 pentru elevii lui Costel Gâlcă la pauza meciului din etapa a 13-a a Ligii 1.

Mijlocașul în vârstă de 34 ani a încercat să aducă varietate în jocul Stelei în prima repriză, dar echipa lui Flavius Stoican s-a închis bine și acțiunile inițiate de bistrițean au fost anulate rapid. Cu un joc în viteză și cu atacuri dezvoltate mai ales în benzi, Boubacar și colegii lui le-au dat mult de furcă steliștilor, astfel că mijlocașul de creație al gazdelor și-a arătat disponibilitatea la efort. A fost obligat să-și ia în serios rolul de închizător alături de Andrei Prepeliță și a recuperat mai multe mingi în propria jumătate. După ce în minutul 15, fotbalistul ignorat de Pițurcă și-a încercat „șiretul” din corner, dar arbitrul Cristi Balaj a semnalizat un fault în atac, Sânmărtean a lovit decisiv în ultimul minut de prelungiri. După un fault scos de Tănase ușor lateral stânga, Lucian a executat lovitura liberă imprimând mingii mult efect și i-a pus mingea pe frunte lui Szukala. Pierdut de dianmoviști în careul mic, polonezul a valorificat centrarea lui Sânmărtean și Steaua a intrat în avantaj la cabine.

Știai că avem o pagină specială dedicată Stelei?

Publicat: 31 10. 2014, 21:41
Actualizat: 01 11. 2014, 00:06