Octavian Popescu, pasă perfectă pentru Florin Tănase în Sepsi – FCSB! „Perla” lui Gigi Becali a pus umărul la deschiderea scorului la Sfântu Gheorghe | VIDEO

Octavian Popescu, atacantul în vârstă de 18 ani al lui FCSB, a furat din nou prim planul, cu o pasă de gol în meciul cu Sepsi Sfântu Gheorghe, scor 1-1.

Sepsi Sfântu Gheorghe și FCSB s-au întâlnit în etapa cu numărul 30 din Liga 1, ultima din sezonul regulat, pe Stadionul Municipal, din Sfântu Gheorghe și au remizat, scor 1-1.

Oaspeții au deschis scorul încă din minutul 6, prin reușita căpitanului Florin Tănase (26 de ani), iar Sepsi a restabilit egalitatea în minutul 57, prin golul cu capul în scris de către Pavol Safranko (26 de ani).

Octavian Popescu, pasă perfectă pentru Florin Tănase în Sepsi – FCSB

Octavian Popescu a fost cel care i-a pasat lui Florin Tănase, din propria jumătate a terenului, și l-a lansat astfel pe căpitanul lui FCSB care a fost de neoprit în cursa sa către poarta lui Sepsi.

Acesta a pătruns în careu pe partea stângă, nu a putut fi oprit de adversarii săi și l-a învins pe portarul lui Sepsi, deschizând astfel scorul.

Odată cu această reușită, Florin Tănase a ajuns la cel de-al 19-lea gol marcat în acest sezon al Ligii 1 și s-a distanțat la cinci goluri în fruntea clasamentului golgheterilor. Pe locul secund se află, cu câte 14 goluri marcate, nu mai puțin de trei jucători: Hamidou Keyta (FC Botoșani), Cephas Malele (FC Argeș) și Dennis Man (ex FCSB, transferat la Parma).

În ceea ce îl privește pe Octavian Popescu, acesta a înscris un singur gol în cele 24 de meciuri jucate în tricoul lui FCSB, în actuala ediție a Ligii 1.

Florin Tănase, taxat de către Gigi Becali înainte de Sepsi – FCSB

După meciul cu Universitatea Craiova, scor 0-0, disputat la Giurgiu, Florin Tănase s-a plâns de faptul că FCSB nu a mai jucat pe Arena Națională.

Gigi Becali l-a pus imediat la punct pe căpitanul echipei sale, însă acesta i-a dat peste nas cu golul marcat la Sfântu Gheorghe.

„Nu stau eu acum să comentez tot ce a spus Tănase. Dacă ai valoare, joci pe orice teren, da?”, a spus Gigi Becali, potrivit Digi Sport.

Publicat: 10 04. 2021, 19:23
Actualizat: 10 04. 2021, 20:55