Ce FC Barcelona? Tavi Popescu ar putea prinde transferul verii, dar la un club „pământean” din Serie A: și-au trimis scouterii pentru el la meciul celor de la FCSB!

Octavian Popescu, atacantul în vârstă de 19 ani al lui FCSB, ar putea ajunge la FC Torino, în Serie A, după ce a fost urmărit de către scouteri italieni la meciul cu Universitatea Craiova.

FCSB și Universitatea Craiova s-au întâlnit pe Arena Națională, în cadrul etapei a treia din play-off-ul Ligii 1, iar oltenii s-au impus cu scorul de 2-0, după golurile marcate de către Andrei Ivan, din penalty, în minutul 45+1, respectiv Ovidiu Bic, în minutul 74.

La această partidă, ar fi fost prezent la tribuna oficială Andrea Pretti, impresarul italian care a intermediat transferurile reușite de către frații Giovanni și Victor Becali în trecut, ale unor fotbaliști români precum Cristi Chivu, Adrian Mutu, Cosmin Contra și Bogdan Lobonț.

Octavian Popescu ar putea prinde un transfer în Serie A, după ce FC Torino și-a trimis scouterii la meciul lui FCSB

Andrea Pretti nu a fost singur, ci alături de un scouter de la FC Torino, club care și l-ar dori cu adevărat pe Octavian Popescu, informează publicația Calciomercato.com.

FC Torino, clubul aflat pe locul 11 în Serie A, ar fi interesat să îl transfere pe Octavian Popescu, jucătorul în schimbul căruia Gigi Becali, patronul de la FCSB, visează să încaseze zeci de milioane de euro.

• 3 milioane de euro este cota de piață a lui Octavian Popescu, potrivit Transfermarkt.
  • 8 goluri în 30 de meciuri a marcat Octavian Popescu pentru FCSB în actuala ediție a Ligii 1.

„O dată am vorbit cu dânsul. Normal că mă bucur că mă apreciază. Dânsul mi-a și zis să fac tot ce pot să am mingea lângă mine. Știu că vrea mulți bani pe mine. Nu mă gândesc eu la asta. Treaba mea e să joc bine și să ajut echipa. Ce va fi vom vedea. Important e să țin eu același ritm”, a spus Octavian Popescu, potrivit GSP.

Publicat: 13 04. 2022, 14:10
Actualizat: 13 04. 2022, 14:11