O nouă victorie pentru Bergodi în campionat. Concordia – ASA Târgu-Mureș 1-2! Mureșenii trec peste Dinamo în clasament. N’Doye, mesaj pentru victimele din club Colectiv

Formația Concordia Chiajna a fost învinsă, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, de echipa ASA Târgu Mureș, într-un meci din etapa a XVI-a a Ligii I.

Golurile au fost marcate de Serediuc ’76 pentru gazde și Brandan ’27 și N’Doye ’90+1 pentru oaspeți.

0-1: Brandan a deschis scorul cu un șut de la marginea careului de șase metri

1-1: Serediuc a înscris de la aproximativ 8 metri, cu un șut la colțul lung.

1-2: N’Doye a stabilit scorul final cu un șut de la șase metri.

Concordia Chiajna: Matache – Bărboianu, Marin, Bucurică, Răsdan – L. Ion (B. Madeira ’62), Purece, Giurgiu (Pena ’74), Mamele – Lazăr (Serediuc ’55), M.Constantinescu. Antrenor: Cornel Țălnar.

ASA Târgu Mureș: Stăncioiu – Velayos, Balaur, Gonzalez, Balici – Romario, Gorobsov, N’Doye, Brandan – L. Pedro (Voiculeț ’70), Axente (Hanca ’53). Antrenor: Cristiano Bergodi.

Cartonașe galbene: L. Pedro ’15, Balaur ’21, Gorobsov ’22, Axente ’49, Balici ’65

Înainte de startul jocului s-a ținut un minut de reculegere în memoria victimelor incendiului ce a avut loc vineri seară în Clubul Colectiv din centrul Capitalei, în care și-au pierdut viața 27 de oameni, iar alți aproximativ 200 au fost răniți.

Cele două echipe au purtat banderole negre.

După ce a înscris golul de 2-1, Ousmane N’Doye a luat de la marginea terenului un tricou alb pe care scria: „Condoleanțe românilor”.

MEDIAFAX

Deși s-a pus în discuție amânarea partidelor din etapa a 16-a ca urmare a tragediei care a lovit România noaptea trecută, LPF a luat decizia ca meciurile de fotbal să se dispute conform programării inițiale.

Prima partidă a zilei este confruntarea dintre Concordia și ASA Târgu-Mureș. Formația din Chiajna se află pe locul 11 în clasament, cu 13 puncte, în timp ce ASA ocupă poziția a 6-a, cu 22 de puncte.

În tur, ASA s-a impus cu 1-0 după golul marcat de Axente în minutul 51. Concordia a jucat cu un om în minus în ultimul sfert de oră al acelei confruntări, Marin fiind eliminat după ce a primit două cartonașe galbene în mai puțin de 10 minute.

Publicat: 31 10. 2015, 18:00
Actualizat: 31 10. 2015, 18:01