O… nea Popică! UTA – Poli Iași 2-3 și arădenii mai au de așteptat pentru o primă victorie pe noul stadion „Francisc Neuman”

Runda cu numărul patru a Ligii 1 le-a adus față în față cele mai iubite echipe din cariera regretatului antrenor, Ionuț Popa. „Misterul” Aradului și „Domnitorul Moldovei” a plecat la cele veșnice la finalul lunii iunie, după ce a pierdut lupta cu o boală incurabilă. Pe tabelele noului stadion „Francisc Neuman” a apărut poza lui nea Popică la momentul de reculegere ținut în memoria sa, dar și a fostului președinte al FRF, Mircea Pascu. La fotbal au fost mai buni „alb-albaștrii” la capătul unei partide cu cinci goluri, dintre care două adevărate bijuterii. Poli Iași s-a impus cu 3-2 în fața UTA-ei, care mai are de așteptat pentru primul succes pe noua arenă și în prima ligă, de când a revenit.

Ocazii împărțite în start între UTA și Poli Iași

„Bătrâna Doamnă” și Iașiul lui Pancu se prezentau cu același număr de puncte, cu mențiunea că echipa gazdă le obținuseră după trei remize, în timp ce moldovenii o bătuseră doar pe Chindia chiar în debutul campionatului.

Prima brazdă a fragilului gazon de pe arena de 14 milioane a Aradului a sărit în minutul 3, dar după prima ocazie a partidei. În secunda 41, Hora l-a angajat în stânga pe Buhăcianu, iar acesta a tras din prima prea slab pentru a-l păcăli pe Axinte. Iașiul a oferit rapid replica, după pătrunderea lui Vanzo, însă Cristea a fost blocat în momentul șutului. După câteva minute de echilibru, Benga a trecut de puțin pe lângă mingea centrată din corner de Tescan, pentru ca vizitatorii să aibă două bune șanse în minutele 23 și 25. Mai întâi, Roumpoulakou a respins salvator din fața lui Platini, lansat bine de Calcan, pentru ca, apoi, acesta din urmă să-și încerce șutul de la 22 de metri, dar Moldovan a reținut precis.

Primul gol pe noul „Francisc Neuman”, din piciorul unui arădean: Ciprian Rus

UTA s-a trezit repede și a produs frumos golul de 1-0. Mingea a circulat pe traiectoria Buhăcianu – Tomozei, acesta a centrat cu efect din dreapta, mingea a fost respinsă până la Albu, acesta a tras modest, din Hora mingea a sărit la Ciprian Rus, care a trimis în plasă, din 10 metri, cu toată opoziția lui Mihalache.

Soarta a vrut, poate, ca primul gol pe noul „Francisc Neuman” să poarte numele unui fotbalist arădean, singurul din „unsprezecele” cu care a început Balint.

Bucuria gazdelor nu a durat mult, căci ieșenii au egalat la următoarea ocazie. Buhăcianu a pasat nereușit în centru, Breeveld a interceptat, i-a pasat lui Andrei Cristea la 15 metri ușor lateral dreapta și acesta a trimis trimite din prima, în cros, la colțul lung.

Până la finele primului act, Platini a fost aproape de a profita de o eroare a lui Moldovan, reparată – însă – tot de tânărul goalkeeper al arădenilor.

Balint mută inspirat, dar greșelile în propria jumătate au fost fatale

Sesizând ziua foarte slabă a lui Ioan Hora, Gyuszi Balint l-a înlocuit la pauză cu Ursu, iar tabela a avut de suferit, dar nu înainte ca lui Cristea să-i fie anulat un gol pe motiv de offside. Și a venit minutul 61, când Octavian Ursu a prins un șut formidabil de la 28 de metri ușor lateral stânga și mingea a mers la vinclu din colțul opus, unde Axinte nu a putut interveni.

Și Pancu a mutat cu Popadiuc, a cărui finalizare din 7 metri a fost respinsă salvator de Moldovan (66). Portarul gazdelor nu mai poate face, însă, nimic în minutul 77. Roșu a pierdut ușor un balon în propria jumătate de teren, Vanzo a șutat în blocaj și mingea a ajuns la Platini, care a marcat din apropiere, mingea fiind atinsă și de Erico.

Contul golurilor de kinogramă a fost egalat de Onea

Simțind că se poate, pentru că UTA era o echipă ruptă în două, dispusă erorilor, moldovenii au rămas pe poziții ofensive și au forțat victoria. Aceasta a venit din stângul lui Răzvan Onea, care a prins, la rându-i, șutul carierei sale, de la 30 de metri lateral stânga. Nici Moldovan, care degajase greșit cu câteva secunde înainte, nu a putut interveni la „parabola” descrisă de juniorul Iașiului.

Chiar dacă a avut oameni proaspeți în ofensivă, pe Ioniță sau Rusu, „Bătrâna Doamnă” nu și-a mai creat nicio ocazie de gol și prima înfrângere a campionatului cade ca o lovitură în moalele capului. UTA rămâne fără victorie în Liga 1 de când a revenit în elită și pierde și primul joc, după trei remize. În schimb, Poli Iași înregistrează al doilea succes cu Daniel Pancu antrenor, după două înfrângeri consecutive.

Rămasă cu 3 puncte, UTA e pe locul 10, la egalitate cu Academica Clinceni și Sepsi OSK. Poli Iași urcă pe locul 7, cu 6 puncte, câte au și FCSB și Gaz Metan, care au însă câte un meci în minus.

Urmează meciuri cu Dinamo, pentru UTA, în deplasare, și FCSB, pentru Poli Iași, pe teren propriu.

UTA ARAD – POLITEHNICA IAȘI 2-3
Ciprian Rus 28′, Octavian Ursu 61′ / Andrei Cristea 35′, Platini 76′, Răzvan Onea 84′

UTA: H. Moldovan – Tomozei (Pleașcă 70′ ), Benga, Erico, Roumpoulakou – Tescan (Oct. Ursu 54′), Albu, Roșu, Buhăcianu (D. Rusu 88′ ) – Hora (Morar 46′ ), C. Rus (Al. Ioniță 70′)
Rezerve neutilizate: Balauru – Ilie, Melinte, Klapan
Antrenor: Laszlo Balint

Poli Iași: Axinte – Onea, Mihalache, Baxevanos, Bușu – Passaglia, Breeveld (Fr. Cristea 75′), Vanzo – Platini (D. Acka 90+3′), A. Cristea (Popadiuc 66′), Calcan
Rezerve neutilizate: Brînză – De Iriondo, Lopes, Balint, Ciobanu
Antrenor: Daniel Pancu

Arbitri: Istvan Kovacs (Carei – Satu Mare) – Alexandru Cerei (Cluj-Napoca), Mihai Marius Marica (Bistrița). Rezervă: Rareș George Vidican (Satu Mare).
Observator de arbitri: Zoltan Szekely (Baia Mare); Observator de joc: Cristian Vasc.

Publicat: 20 09. 2020, 21:14
Actualizat: 20 09. 2020, 21:43