O gafă, o salvare miraculoasă și o mutare inspirată. Trei momente care au stabilit soarta meciului Viitorul – FCSB 1-4

FCSB este noul lider al Ligii 1 Betano după victoria cu 4-1 obținută la Ovidiu, în fața Viitorului. Echipa antrenată de Nicolae Dică este la un punct în fața CFR-ului și are, cu acest prilej, un moral bun înainte de misiunea grea din returul playoff-ului Europa League, acolo unde trebuie să întoarcă înfrângerea cu 3-1 suferită în Austria, în fața celor de la Rapid Viena.

Cu toate că a trimis pe teren o echipă în care și-au făcut loc mai multe rezerve, Nicolae Dică a reușit să găsească formula potrivită pentru a nu-i da foarte multe șanse Viitorului. Cu toate acestea, în ciuda scorului de pe tabelă, meciul a avut cel puțin trei momente importante, momente care au stabilit soarta partidei.

1. Eliminarea stupidă a lui Ghiță. În minutul 5, Viitorul a rămas în zece oameni după ce Ghiță a fost trimis direct la vestiare. Fundașul Viitorului a primit cartonașul roșu din partea lui Istvan Kovacs pentru un fault din postură de ultim apărător la Florinel Coman. Chiar dacă a fost prins pe picior greșit și a meritat eliminarea, Ghiță nu este singurul vinovat la faza cu pricina. Bogdan Țîru, cuplul din centrul apărării, a fost cel care a eșuat în a respinge o minge într-un duel aerian cu Rusescu, minge care mai apoi a ajuns în posesia lui Coman.

2. Milimetrul lipsă la șutul lui Hagi. Într-un moment al jocului în care FCSB avea 2-0 și părea că ține meciul sub control, Viitorul a avut șansa revenirii. Vînă a înscris în minutul 71 după o eroare a lui Florin Tănase, iar degringolada care a cuprins echipa FCSB-ului putea să fie decisivă. Două minute mai târziu, Ianis Hagi a șutat superb de la 25 de metri, mingea a căpătat o traiectorie ciudată, însă a fost respinsă chiar de lângă bară de Andrei Vlad. Intrat în locul accidentatului Bălgrădean, puștiul din poarta FCSB a împins excelent în picioare și a trimis mingea în corner cu degetele, evitând un gol de 2-2 care putea compromite șansele echipei sale la victorie.

3. Reset cu Benzar cel mic. Revigorarea FCSB-ului a fost, de această dată, opera lui Nicolae Dică. Antrenorul a văzut problemele mari pe care echipa sa le avea în minutele de final și l-a scos de pe teren pe Florin Tănase imediat după golul lui Vînă. Decarul FCSb a greșit flagrant la golul Viitorului și a părăsit terenul, lăsându-i loc lui Daniel Benzar. Acesta a fost unul dintre cei mai periculoși oameni ai oaspeților pe final de meci, reușind să înscrie pentru 3-1 și ratând, mai apoi, alte două ocazii importante.

Publicat: 27 08. 2018, 09:09
Actualizat: 16 01. 2019, 13:33