Nu a mai rezistat când a văzut ce se întâmplă pe teren. Mesaj tranșant pentru arbitrul de la ASA – ACS Poli: „Dacă mă accidentez, vă dau în judecată”

Liga 1 își continuă incursiunea printre unele dintre cele mai ciudate situații din istoria fotbalului. Miercuri seară, la patru zile după ce fotbaliștii Pandurilor au refuzat să mai iasă de la cabine la pauza meciului cu ASA, același teren impracticabil din Târgu Mureș a fost gazda unor evenimente rar întâlnite într-un fotbal profesionist.

Mai întâi, organizatorii au încercat să transforme gazonul impracticabil în unul cât mai puțin periculos folosind uree și nisip, apoi arbitrul Iulian Călin a anunțat că nu va da startul meciului din cauza echipamentelor celor două echipe, care semănau foarte mult. După zeci de minute de incertitudine, partida a început cu fotbaliștii timișoreni îmbrăcați în tricouri albe, de bumbac, pe care și-au scris singuri numerele de joc, dar condițiile au dus la un alt episod neobișnuit.

După aproximativ 17 minute, la scorul de 1-0 pentru ACS Poli, Pedro Mingote, portarul lui ASA, i-a transmis arbitrului Iulian Călin un mesaj clar: „Dacă mă accidentez, vă dau în judecată”, au fost cuvintele goalkeeper-ului mureșean, care l-au făcut pe Iulian Călin să oprească meciul pentru câteva minute.

După altă sesiune de parlamentări, la care au participat antrenorii și căpitanii celor două echipe, s-a luat decizia că meciul poate continua, chiar dacă terenul înghețat îi împiedică vizibil pe fotbaliști. La pauză, ASA și ACS Poli sunt la egalitate, scor 1-1, după reușitele lui Artean (16) și Ciolacu (23).

Publicat: 21 12. 2016, 21:28
Actualizat: 21 12. 2016, 21:29