Niculescu rămâne neînvins!** „Nu cred că am văzut un retur așa de nebun! Puteam obține mai mult la Brașov” Ce spune despre șansele lui ‘U’ la Europa

Antrenorul echipei Universitatea Cluj, Claudiu Niculescu, a declarat, luni, după remiza din meciul cu FC Brașov, scor 1-1, că este greu pentru formația sa să se gândească la un loc de cupe europene, mai ales că acest punct nu o ajută foarte mult.

„A fost un meci foarte greu pentru noi, pe care ni l-am făcut și mai greu pentru că am rămas în 10 oameni. Consider că 11 la 11 am fi putut întoarce rezultatul, dar este bun și acest punct. Este important pentru moralul băieților, mai ales că este al șaptelea joc fără înfrângere și asta e tot ce contează. Este adevărat că am jucat mai bine decât adversarul în 10, dar cred că în 11 am fi putut obține mai mult. Este greu să ne gândim acum la un loc de cupe europene. Acest punct nu ne ajută foarte mult. Vom vedea ce va fi la finalul campionatului. Nu cred că am mai văzut un retur așa de nebun, în care primele cinci echipe au toate șanse egale la titlu. Cu siguranță se va juca până în ultima etapă, iar 3-4 dintre ele s-ar putea să joace cu titlul pe masă. Este foarte greu de spus cine va câștiga”, a afirmat Niculescu.

Întrebat dacă va mai reveni pe teren în acest final de sezon, Niculescu a spus: „M-a acaparat mult prea mult această meserie ca să mă gândesc la o revenire în teren. Poate, cine știe, în ultimele două etape. O să văd. Recunosc, mi-e dor să marchez un gol, dar în viața unui fotbalist vine o vreme să încheie acest capitol”.

FC Brașov a terminat la egalitate, luni, pe teren propriu, scor 1-1 (1-0), cu formația Universitatea Cluj, într-un meci din etapa a XXVII-a a Ligii I în care oaspeții au jucat în inferioritate numerică în repriza secundă. Gazdele au deschis scorul prin Mateiu, în minutul 18, oaspeții reușind egalarea prin Pele, în minutul 55.