Nicolae Dică, un car de nervi după victoria clară cu Viitorul: „Cine nu se simte în stare să-mi spună, că nu va juca!”

FCSB e noul lider al Ligii 1 Betano după victoria de la Ovidiu, 4-1 cu Viitorul. Vicecampioana a avut misiunea ușoară după eliminarea încă din start a lui Ghiță, iar victoria a fost o consecință normală a fotbalului rapid și a spațiilor mari lăsate de Viitorul în defensivă.

La finalul partidei, Nicolae Dică a fost deranjat de întrebările reporterului, antrenorul considerând că Viitorul n-a fost o amenințare suficientă pentru echipa sa. „Ne-a ieșit pentru că noi am început jocul foarte bine, am avut două ocazii mari în primele cinci minute. Totul se datorează băieților care au intrat cu o atitudine foarte bună, trebuie felicitați! Între minutele 70 și 75 au reușit să marcheze și să aibă o ocazie. Dar noi am avut zece ocazii și am marcat de patru ori. Nu era normal să ne pierdem la 2-1, am intrat într-o degringoladă, dar am rezolvat-o! Le-am spus înainte de meci, cei care nu cred că pot da totul mai bine să îmi spună, că nu vor juca. Îmi place să antrenez asemenea jucători, nu a fost niciunul care să spună că nu e în stare„, a spus antrenorul vicecampioanei.

Supărarea lui Dică a fost accentuată și de tratamentul primit pe durata jocului de la spectatorii din spatele băncii tehnice. „Probabil au uitat că am promovat cu echipa asta în prima ligă, îmi aduc aminte că atunci erau doar copii pe lângă mine„, a comentat antrenorul liderului Ligii 1 Betano.

Publicat: 26 08. 2018, 23:20
Actualizat: 16 01. 2019, 13:30