Nicio înfrângere pentru CFR Cluj. Campioana s-a impus în ultimul amical din cantonamentul din Austria și se pregătește de întâlnirea cu Viitorul din Supercupa României

CFR Cluj a încheiat stagiul de pregătire din Austria fără nicio înfrângere în cele cinci amicale jucate. Ultimul meci a fost sâmbătă, 29 iunie, când băieții lui Dan Petrescu (51 de ani) s-au impus cu 1-0 în fața grupării Sparta Praga.

George Țucudean a fost singurul marcator al partidei. Atacantul în vârstă de 28 de ani a fost rezervă, a intrat pe parcursul meciului, iar în minutul 87 a înscris golul victoriei.

Portarul Florin Niță este singurul român rămas în echipa din Cehia. Goalkeeper-ul a fost titluar în meciul jucat în fața campioanei Ligii 1 Betano, dar a fost schimbat la pauză.

Echipa de start: Arlauskis, Peteleu, Vinicius, Mureșan, Camora, Djokovic, Culio, Bordeianu, Deac, Costache, Omrani

Rezerve: Vâtcă, Horj, Rus I., Susic, Ispas, Ioniță, Păun, Itu, Mailat, Luis Aurelio, Țucudean

Au mai evoluat în repriza secundă: Mailat, Țucudean, Păun, Luis Aurelio, Ioniță, Susic

Rezultatele înregistrate de CFR Cluj în meciurile amicale:

CFR Cluj – FK Orenburg 1-0
CFR Cluj – Steaua Roșie Belgrad 1-1
CFR Cluj – NK Osijek 2-1
CFR Cluj – Mlada Boleslav 1-0
CFR Cluj – Sparta Praga 1-0

CFR Cluj va deschide noul sezon alături de Viitorul lui Hagi. În mai puțin de o săptămână, sâmbătă, pe 6 iulie, campioana și câștigătoarea Cupei României se vor lupta pentru Supercupă la Ploiești, pe stadionul Ilie Oană, de la ora 20:00.

Publicat: 30 06. 2019, 10:40
Actualizat: 30 06. 2019, 15:32