Nici Stoichiță nu i-a salvat | Petrolul – CSMS Iași 1-2. „Lupii galbeni” rămân cu o singură victorie în acest sezon

Formația Petrolul Ploiești a fost învinsă, sâmbătă seară, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (1-1), de echipa CSMS Iași, într-un meci din etapa a XVI-a a Ligii I, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Golurile au fost marcate de Benga ’13 pentru gazde și V. Gheorghe ‘4 și Frăsinescu ’87 pentru oaspeți.

0-1: V. Gheorghe șutează din colțul drept al careului mare, sub bară la colțul opus al porții lui Pecanha, fază la care mingea a atins și bara transversală

1-1: Centrare de pe stânga a lui Varga, Benga preia pe piept și de la opt metri reia cu piciorul în colțul din drepta al porții lui Grahovac

1-2: La un corner de pe stânga al ieșenilor, executat de Vasile Gheorghe, Frăsinescu reia cu capul de la 4-5 metri, profitâtd de o ieșire greșită a lui Pecanha

Petrolul Ploiești: Pecanha – Velasco (Chiriță ’40), Benga, Genev, Faug-Porret – Bucșa, Tudose – Nepomuceno, Marinescu (Tamuz ’59), Varga – Moussa (Milinceanu ’72). Antrenor: Mihai Stoichiță

CSMS Iași: Grahovac – I. Voicu, Mihalache, Frăsinescu, Țigănașu (Bădic ’46) – Nuno Viveiros, Mitic, Enescu (Grigorie ’86), Bole – V. Gheorghe – Golubovici. Antrenor: Nicolo Napoli

Cartonașe galbene: Moussa ’42, Benga ’79 / Mitic ’53

La meci au asistat aproximativ 2.500 de spectatori, între care și 30 de suporteri ieșeni.

Înainte de startul jocului, s-a ținut un minut de reculegere în memoria victimelor incendiului de vineri, de la clubul Colectiv din Capitală.

În timpul primei reprize, în minutul 15, galeria Petrolului a afișat două bannere de susținere a victimelor incendiului.

Sursa: MEDIAFAX

Pe ultimul loc după 15 etape, cu patru puncte, Petrolul e, probabil, una dintre echipele pentru care fiecare meci contează. Sâmbătă, de la 20:30, la Ploiești vine CSMS Iași, în prima partidă a lui Mihai Stoichiță din postura de antrenor al ploieștenilor.

Rămași fără Eusbiu Tudor, fotbaliștii Petrolului se află în fața unui nou început. Pe banca echipei va sta în această seară Mihai Stoichiță, antrenor cu foarte multă experiență la nivelul Ligii 1, care va avea, totuși, o misiune dificilă, aceea de a-i salva pe „lupi” de la retrogradare. În primele 15 meciuri, ploieștenii au strâns doar patru puncte și au obținut o singură victorie, aflându-se deja la cinci puncte în spatele lui FC Voluntari, ocupanta locului al 13-lea.

De partea cealaltă, CSMS poate sta ceva mai liniștită, dar și echipa lui Nicolo Napoli pare că se va număra printre cele care vor evolua în play-out. Ieșenii au obținut o singură victorie în ultimele cinci etape și ocupă locul al nouălea, cu 16 puncte.

Publicat: 31 10. 2015, 22:34
Actualizat: 31 10. 2015, 22:35