New Dinamo și un nou suflu! Echipa lui Rednic s-a distrat cu Poli Iași și continuă lupta pentru play-off. Montini, din nou MVP!

Dinamo – Poli Iași 3-0 (Montini 7,69, D. Popa 90+3)

Noua echipă a lui Dinamo a debutat în noul an cu o victorie împotriva celor de la Poli Iași, după un meci pe care „câinii” l-au controlat încă de la început. Mircea Rednic a schimbat radical echipa în această pauză de iarnă, astfel că a trimis în teren nu mai puțin de patru jucători veniți la echipă la începutul acestuia an: Sean McDermott, Linas Klimavicius, Ioan Filip și Reda Jaadi.

„Internazionale” Dinamo, așa cum a fost poreclită de Florin Răducioiu, a început meciul în forță, iar Mattia Montini a deschis scorul în minutul 7, după un asediu al echipei lui Rednic la poarta lui Denis Rusu. Atacantul italian a marcat cu capul din careu, astfel că și-a trecut în cont a cincea reușită în tricoul alb-roșu. Simon Zenke putea face rapid 2-0, dar a trimis pe lângă poartă din poziție ideală și tabela a rămas intactă. „New Dinamo” arăta bine, iar suporterii au prins curaj. Totuși, play-off-ul este, în continuare, departe.

După primele 20 de minute au început să apară și primele greșeli. Defensiva „câinilor” a fost pusă la respect de un Patrick Petre care a venit hotărât să câștige pe stadionul echipei unde a făcut junioratul și unde tatăl său a scris istorie. Totuși, dinamoviștii s-au redresat repede și l-au blocat pe micuțul șeptar al ieșenilor înainte ca acesta să ajungă în fața lui McDermott. Montini a fost „eroul” și totodată ratangiul primei reprize. Mai întâi, putea face 2-0 în urma unui contraatac, dar nu l-a putut învinge pe Denis Rusu cu un șut din afara careului. Apoi, nu a reușit să profite de o gafă în apărarea moldoveană, șutând puțin peste poarta unui Rusu rămas fără replică. Horațiu Feșnic punea punct primei reprize. Dinamo avea avantaj pe tabelă iar speranțele la play-off s-au reaprins în Ștefan cel Mare.

Echipa lui Rednic a început agresiv și după pauză. Deian Sorescu s-a distrat cu apărarea lui Poli Iași și a trimis în centru din alunecare, dar Montini nu a fost „la post” pentru a relua în poarta lui Rusu. A venit și rândul moldovenilor să îi pună în pericol poarta lui McDermott. În minutul 55, Cioinac a tras puternic de la distanță, dar goalkeeper-ul irlandez a fost pe fază și a reținut fără probleme. Mustoe a debutat și el în tricoul lui Dinamo, „Puriul” introducându-l în locul lui Rachid Ait-Atmane, astfel că Rednic părea că are de gând să apere rezultatul. Tot „câinii” au avut marile ocazii, prin Sorescu, Nistor și Ricardo Grigore, care s-au întrecut în ratări și au păstrat tensiunea în tribune.

Scăpat din marcaj, același Mattia Montini a reușit „dubla” în minutul 69, din pasa unui Dan Nistor care a trecut prea ușor de o apărare „adormită” a Iașiului. Vârful adus de Mircea Rednic din Serie C a bifat un nou meci perfect după cel cu Craiova în care a reușit hat-trick-ul și a adus trei puncte importante pentru echipa din „Ștefan cel Mare” aflată atunci în „secetă”. Daniel Popa a închis tabela în ultimul minut, din pasa aceluiași Dan Nistor, și a pus capăt unui meci perfect făcut de „câini”.

S-a terminat 3-0 și Dinamo profită din plin de rezultatele favorabile obținute de celelalte contracandidate pentru play-off. În meciul următor, elevii lui Rednic se vor deplasa la Sfântu Gheorghe, pentru un duel important cu Sepsi, o altă echipă cu șanse reale de a termina sezonul regulat în primele șase echipe.

Publicat: 04 02. 2019, 21:56
Actualizat: 04 02. 2019, 22:02