Nebunie pe „Ilie Oană”:** Petrolul – Concordia 3-4! Trei goluri marcate de Chiajna în ultimele 6 minute ale partidei

Cu porțile deschise din nou și pentru sexul puternic după o pauză de aproape cinci luni, Petrolul a pierdut dramatic ieri, cu 4-3, în fața Concordiei Chiajna, după ce a condus cu 3-1 până în minutul 85! Hamza Younes (25 ani) a punctat de trei ori pentru gazde, dar Dos Santos și Viorel Dinu i-au înmărmurit pe ploieșteni.

„Să sperăm că publicul va fi din nou al treisprezecelea jucător”, a anunțat crainicul stadionului la începutul meciului, cu o emoție care l-a făcut să uite matematica elementară a fotbalului. Petrolul și-a încheiat ieri pedeapsa de patru meciuri fără suporteri, dictată în octombrie 2011 după incidentele de la partida cu Steaua. Beneficiind de acest cadru favorabil, ploieștenii au atacat încă din start, iar vedeta primei reprize a fost Younes, care a fructificat excelent două centrări (’24 și ’44). Chiar dacă a egalat la unu prin Rocha, Concordia nu a putut ține inițial pasul, iar în repriza secundă Younes a lovit iar, după o centrare impecabilă a lui Oprița (’64) și totul părea că se îndreaptă spre o mică sărbătoare locală.

Executați în cinci minute

Ceea ce s-a întâmplat însă după minutul 85 a părut însă desprins din filmele SF, pentru că ilfovenii au întors rezultatul și au luat acasă toate punctele, datorită inspirației lui Reghecampf, care i-a introdus pe parcurs pe Dos Santos și Viorel Dinu. Primul a egalat la trei, marcând primele sale goluri în Liga I, în timp ce Dinu a adus victoria în al patrulea minut de prelungire. 3-4, iar Chiajna a trecut peste Petrolul în clasament și se află la doar două puncte de Voința Sibiu, prima formație care este în afara locurilor hașurate din clasament în culoare ligii secunde.

Nu vom mai vedea foarte curând o așa răsturnare de scor
Laurențiu Reghecampf, antrenor Concordia

„Reghe” nu e la prima revenire

Antrenorul Concordiei nu este la primul episod în care echipa sa revine senzațional pe finalul partidei. În turul campionatului, pe când antrena pe FC Snagov, formația sa a avut parte de un scenariu asemănător cu cel de ieri, de la Ploiești. Condusă cu 3-0 în minutul 70 de Farul, trupa lui „Reghe” a reușit să obțină un punct cu o revenire pe finalul partidei. (Cristi VOINEA)

CLICK AICI PENTRU A URMĂ‚RI DESFĂ‚ȘURAREA LIVE TEXT A PARTIDEI

Petrolul Ploiești: Gritti – Străuț (Dina ’90+2), Melinte, Bikana, Ben Djemia – Mustivar, V. Negru (Stoimirovic ’40) – Oprița (Buhuși ’85), Boudjemaa, Hamza Younes – Zerka. Antrenor: Valeriu Răchită

Concordia Chiajna: Gospodinov – Krumov, Mamele, Bratu, Guilherme – Filip, Petrovic (V. Dinu ’28) – Ad. Popa, I. Iordache (Dos Santos ’46), V. Munteanu (Iancu ’79) – Rocha. Antrenor: Laurențiu Reghecampf.

Cartonașe galbene: Buhuși ’90+2 / Melinte ’81

Meciul a fost arbitrat de Alexandru Tudor, ajutat de asistenții Adrian Popescu și Daniel Mitruți. Rezervă a fost Mihai Amorăriței.

Observatori au fost Nicolae Dobrescu și Vasile Curt.