Nebunie pe gheață! Brașov – Pandurii 3-5. „Dublă” Eric

Presați de ascensiunea lui Dinamo, Eric și compania aveau doar varianta victoriei pe terenul înghețat al Brașovului. Jucătorii lui Pustai au început în forță meciul, deși elevii lui Ilie Stan erau cei amenințați cu intrarea în zona retrogradării. Nicoară și Shamsin au dus scorul la 2-0 după doar opt minute și totul părea rezolvat. „Steagul” a avut însă o reacție de orgoliu și Machado a redus din diferență. 1-2 la pauză.

Pustai a mutat ideal la vestiare și Eric a urcat în locul lui Shamsin, înlocuit cu Erico. Eric a reușit dubla și Pandurii păreau că au închis meciul (1-4). Gazdele au refuzat, însă, deznodământul și au revenit prin Surdu, care a înscris din două încercări, după assistul lui Buga. Ca nebunia sa fie la ea acasă sub Tâmpa, Buga a ținut să își treacă numele pe tabelă și a aruncat meciul în aer cu penaltyul transformat când mai erau ceva mai bine de 10 minute.

Pandurii au dat însă lovitura prin Alex Dos Santos, un alt jucător introdus inspirat de Pustai, și gorjenii câștigă cu 5-3. Brașovul intră în hora retrogradării, în timp ce Pandurii se concentrează pe lupta la locurile de Europa. Dinamo e încă departe.

În cele 18 etape disputate în această ediție a Ligii I, doar șapte meciuri s-au încheiat cu peste șapte goluri marcate, așa cum s-a întâmplat în această seară la FC Brașov – Pandurii 3-5:

Etapa 3: Corona – Astra 2-5
Etapa 10: CFR Cluj – Oțelul 7-2
Etapa 11: Pandurii – FC Botoșani 6-1
Etapa 14: Săgeata – Astra 3-4
Etapa 16: Viitorul – Oțelul 4-3
Etapa 17: CFR Cluj – Săgeata 6-1

UPDATE: ECHIPELE DE START

BRAȘOV: Bordea – Străuț, Diogo Santos, Machado, Serginho – Vagner, Mateiu, Aganovic, Surdu – Buga, Cristea