N-au vrut să intre pe teren! Solidari cu fanii, „lupii” au vrut să boicoteze meciul. Reacția lui Hoban

Steaua și Petrolul au terminat la egalitate, într-un meci început fără galeria Petrolului, care a fost întoarsă din drum după incidente cu jandarmii. Hoban a dezvăluit după meci că Petrolul nu a vrut să înceapa meciul: „Steaua a fost o echipă obosită”

„E un punct bun, dar meritam victoria. Steaua mi s-a părut o echipă obosită, a jucat în atâtea competiții. Lupta pentru titlu se va duce până în ultima etapă. Eu cred că a fost offside la golul Stelei”, a spus Hoban după meci.

Hoban: „Suntem solidari cu fanii”

„Noi suntem solidari cu fanii, nici nu am vrut să începem meciul când am auzit că au fost întorși din drum”, a mai spus mijlocașul Petrolului.

Steaua București a terminat la egalitate, duminică, pe teren propriu, scor 1-1 (1-0), cu formația Petrolul Ploiești.

Gazdele au deschis scorul prin Prepeliță, în minutul 45+3, oaspeții reușind egalarea prin Benga, în minutul 78.

Steaua București: Tătărușanu – Chipciu, Varela, Szukala, Latovlevici – Prepeliță, Bourceanu – Ad. Popa, Iancu (Neagu ’57), Tănase (Stanciu ’74) – Nikolici (Piovaccari ’46). Antrenor: Laurențiu Reghecampf.

Petrolul Ploiești: Pecanha – Alcenat, Geraldo, Benga, Guilherme – Hoban – Priso (Hamza ’63), Albin, De Lucas (Fernandez ’76), Teixeira – Camara (Mustivar ’80). Antrenor: Cosmin Contra.

Cartonașe galbene: Bourceanu ’33, Prepeliță ’62, Ad. Popa ’90+2 / Alcenat ’38, Teixeira ’52.
Arbitri: Ovidiu Hațegan (central) – Adrian Ghinguleac, Ovidiu Artene (asistenți) – Paul Unimătan (rezervă).
Observatori: Dan Petrescu, Claudiu Popa.
Supervizor: Dumitru Mihalache.

La partida din Ghencea au asistat 10.464 de spectatori, dintre care aproximativ 50 de fani ploieșteni.

Suporterii Stelei de la Peluza Nord au afișat următoarele bannere: „Mutu, briliant pentru țiței, pentru Steaua 0 lei” și „Odihnește-te în pace Temistocle Popa! Maestre, într-una am cântat «Chitara mea», râmâne să ne spui din cer ce frumoasă e dragostea”.

Fanii echipei Petrolul Ploiești au fost întorși din drum înaintea meciului, din cauza violențelor provocate.

Publicat: 01 12. 2013, 23:27
Actualizat: 01 12. 2013, 23:52