N-au fost „lupi” la debut. Mutu și Zicu, dezamăgitori la primul meci. Brașov – Petrolul 1-1. Gazdele au jucat o repriză în 10 și au egalat în ultimul minut, din penalty

• Brașov – Petrolul 1-1 (Madeira – autogol ’70 / Cr. Ionescu ’90+4 – penalty).
  • Ianis Zicu a jucat dezamăgitor la primul său meci pentru Petrolul, în timp ce Mutu, și el cu o primă parte ștearsă, a ridicat doar puțin nivelul în repriza secundă. FC Brașov a egalat în minutul 94, din penalty

Mutu are încă nevoie de timp pentru a se acomoda cu fotbalul din campionatul intern. Petrolul are și ea nevoie de timp pentru a înțelege că „Briliantul” este genul de jucător care impune prin atitudine ca echipa să joace pentru el. La primul meci de la revenire, la Brașov, Mutu a fost căpitanul „lupilor”. Dar banderola a părut doar un pretext care să-i justifice atitudinea. A cerut mereu ca mingea să ajungă la el, iar coechipierii din flancuri au fost asaltați de indicațiile celui care juca ultimul meci în Liga I în urmă cu 14 ani și 3 luni. În ciuda insistenței cu care voia să primească fiecare minge, Mutu n-a avut parte de ajutorul echipei în prima parte. Singurele oportunități l-au prins cu spatele la poartă, iar el nu și-a putut pune în valoare calitățile. A încercat să joace mai mereu dintr-o atingere, pentru a da viteză atacurilor petroliste, intenție fără rezultat în fața unei apărări aglomerate. Izolat în atac, Mutu n-a primit sprijin nici din partea prietenului Zicu, o altă revenire așteptată cu interes de fanii „lupilor”. Ianis Zicu a și fost schimbat la puțin timp după pauză, iar acest lucru a adus o îmbunătățire vizibilă în jocul ofensiv al echipei lui Contra.

Singurul moment în care Mutu a putut să iasă în evidență a fost pe finalul primei reprize: lovitură liberă din apropierea careului, pe care „Brilantul” a executat-o aproape perfect. Perfectă a fost însă intevenția portarului Iacob, cel care a scos din vinclu ceea ce putea fi primul gol al lui Mutu pentru Petrolul. Oricum, chiar și fără gol în prima parte, Petrolul a intrat la cabine în avantaj: Brașovul a rămas în „10” din minutul 45, când Aganovic a fost eliminat.

Tamuz l-a mutat în stânga
Intrarea lui Toto Tamuz ca vârf împins l-a trimis pe Adrian Mutu în banda stângă, poziție din care jucătorului de 35 de ani i-a fost mai ușor să amenințe poarta brașovenilor. A intrat în centru, în stilu-i caracteristic, dar Iacob i-a scos din nou șutul. La autogolul lui Madeira, „Briliantul” era pregătit să trimită în poartă. Mereu aproape de gol, dar niciodată suficient de mult. Atitudinea lui Mutu nu s-a schimbat nici prin trecerea sa în flancul stâng, el fiind până la final omul a cărui mână a rămas în permaență sus, în așteptarea unei pase. Ultimele minute au adus și un moment pe care fanii Petrolului îl așteptau de la Mutu, o pasă elegantă cu călcâiul pentru Guilherme, prin care ploieștenii puteau să-și creeze încă o ocazie de gol. Debutul și așa șters al lui Mutu la Petrolul a fost ruinat de golul brașovenilor din minutul 94. Fonseca a căzut de lângă Geraldo la marginea careului mic, Balaj  a arătat punctul cu var, iar Ionescu a transformat penalty-ul fără emoții.