MVP-ul partidei FCSB – Dinamo, caracterizat de Stelea: „Nu mi se pare un jucător lent. Și-a câștigat dreptul de a i se acorda încredere în continuare”. Inițiativa lui Negoiță

Invitat joi dimineață în cadrul emisiunii ProSport Live, fostul mare portar Bogdan Stelea a analizat jocul lui Patrick Petre, fiul fostului internațional Florentin Petre și prima reușită a acestuia în cadrul unui derby SteauaDinamo 1-3.

Stelea este de părere că ar trebui să i se acorde mai multe șanse în echipă, deoarece în aceste momente a căpătat încredere în forțele lui. „Din moment ce l-a convocat, l-a băgat și a și marcat, nu ai cum să nu îi acorzi încredere, pentru că  a demonstrat că merită, și-a câștigat dreptul ăsta de a i se acorda încredere în continuare. Cu astfel de jucători, tineri, trebuie să ai grijă și în momentul în care pornesc pe un drum,  nu trebuie să faci altceva decât să ai grijă să nu se ducă în stânga și în dreapta, dar nu poți să îi oprești, pentru că dacă îi oprești, îi blochezi. Pentru el ar fi o lovitură puternică să nu mai fie în centrul atenției, să nu i se mai dea minute, să nu mai joace. Din punct de vedere moral, ar putea cădea destul de mult„.

„Eu l-am văzut acum vreo doi, trei ani, când m-am întâlnit cu domnul Negoiță, care și-ar fi dorit o colaborare cu mine la Dinamo, dar nu s-a concretizat nimic și am fost să văd un meci de-al lui Dinamo 2, undeva prin Berceni. L-am văzut atunci, la meciul acela, a marcat un gol și a jucat foarte bine. De  atunci am fost surprins că nu a fost convocat la prima echipă. Îl mai știam de la lotul României Under 17, am și vorbit cu Costel (n.r – Costel Gâlcă) despre el și îmi plăcea cum joacă de atunci”

Stelea nu este de acord cu părerile altor specialiști și afirmă că, deși nu l-a mai urmărit pe Patrick în ultimul timp, este destul de greu să își piardă din viteză. „Mie nu mi se pare lent. Eu nu l-am mai urmărit foarte mult în ultima perioadă, dar ținând cont că el are o vârstă și transformările la el sunt vizibile, el crește și poate pierde din anumite calități. Dar din viteză nu ai cum să pierzi„.

Patrick Petre (19 ani) a marcat miercuri seară cel de-al doilea gol din cadrul partidei disputate pe Național Arena. Intrat pe teren în minutul 72, jucătorul dinamovist a avut nevoie de doar două minute pentru a-și trece numele pe tabelă în derby-ul Steaua – Dinamo.