Mureșenii se apropie la patru puncte de Steaua FCSB. ASA Târgu-Mureș – FC Brașov 1-0. Zicu a marcat golul victoriei, N’Doye a fost eliminat

ASA Târgu Mureș a învins, luni seară, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (1-0), echipa FC Brașov, în primul meci al etapei a XXII-a a Ligii I.

Golul a fost marcat de Zicu, în minutul 42, cu o lovitură cu capul de la șase metri, după o centrare a lui Sepsi.

ASA Târgu Mureș a rămas în inferioritate numerică în minutul 86, când N’Doye a fost eliminat pentru un fault la Constantinescu.

Echipele de start:

ASA Târgu-Mureș: Stănciou – Feussi, M.Constantin, Bejan, Sepsi – N’Doye, Gorobsov – Zicu, Voiculeț, Bumba – Axente

Rezerve: Viciu, L.Gonzalez, Manolov, Hanca, Szekely, Martins, Goga

FC Brașov: Fl.Iacob – G.Matei, Novakovic, L.Goian, Cr.Ganea – Juric, Zlomislic – Constantinescu, Aganovic, Bencum – Țâră

Rezerve: Mutu, Străuț, Artjunin, Moraru, Ciocâlteu, Barna, Botia

Primul meci al etapei a 22-a se va disputa în această seară, de la ora 20:30, și le va pune față în față pe ASA Tg. Mureș și FC Brașov.

Dacă gazdele se luptă pentru primele locuri, o eventuală victorie în meciul de diseară apropiindu-i la patru puncte de Steaua FCSB, brașovenii se luptă pentru evitarea retrogradării, echipa aflându-se pe locul 11, cu 24 de puncte.

Mureșenii se gândesc că un succes în fața „stegarilor” i-ar aduce mai aproape de o participare în cupele europene sezonul viitor, iar în cazul unui nou pas greșit al campioanei pe terenul Ceahlăului, pot spera chiar și la titlu.

Arbitrul George Găman va conduce la centru această partidă și va fi ajutat de asistenții Ovidiu Artene și Vladimir Urzică, de asistenții suplimentari Horațiu Feșnic și Dan Dreve, arbitru de rezervă fiind desemnat Alexandru Cerei.

Publicat: 16 03. 2015, 22:26
Actualizat: 17 03. 2015, 00:47