Murcia a debutat cu victorie la Brașov: „A fost un meci epuizant! Nu mă așteptatm să fie așa intens”

Antrenorul echipei FC Brașov, Jose Murcia a declarat, luni, după victoria din meciul cu Sportul Studențesc, scor 1-0, că jocul a fost mai intens decât se aștepta, elevii săi fiind nevoiți să alerge foarte mult pentru acest rezultat.

Un joc mult mai intens decât mă așteptam, a fost nevoie să alergăm foarte mult pentru această victorie. Indiferent ce spune antrenorul oaspeților (n.r. – Gheorghe Mulțescu) eu consider că în prima repriză noi am avut mai multe șanse de a înscrie. O să încerc să mă folosesc la maxim de munca preparatorului fizic și să folosesc la maxim echipa. Acesta a fost un meci epuizant, însă e bine că jucătorii au făcut tot ce au putut pentru a cșâtiga. Am avut în prima repriză două mari ocazii de a înscrie, dacă le materializam ne făceam viața mai ușoară. E foarte greu să menții același ritm timp de 90 de minute„, a spus Murcia.

Autorul unicului gol al partidei, Alexandru Chipciu, a afirmat că este încrezător că FC Brașov poate învinge în etapa următoare formația Oțelul Galați. „E o victorie importantă, trei puncte mari pentru noi. Sportul este o echipă foarte bună, imprevizibilă, și e bine pentru noi că s-a terminat așa. Au fost multe schimbări la noi în vara aceasta, dar suntem cu toții încrezători că suntem pe drumul cel bun. Mergem să câștigăm la Oțelul, avem un moral bun după jocul de astăzi și nu ne temem de valoarea lor„, a precizat Chipciu.

Formația FC Brașov a învins, luni, pe teren propriu, echipa Sportul Studențesc, cu scorul de 1-0 (0-0), în primul meci cu Jose Murcia la conducerea tehnică, în etapa a III-a a Ligii I. Unicul gol al partidei a fost marcat de Chipciu, în minutul 57.