Multescu: „Stoican nu trebuia eliminat”

Antrenorul formatiei Dinamo, Gigi Multescu, a declarat dupa primul succes obtinut in calitatea de tehnician al "cainilor", 2-1 cu Poli Iasi, ca jocul bun din prima parte a meciului a fost umbrit de eliminarea nemeritata, in opinia sa, a fundasului Flavius Stoican.

"Asa mi-e mie dat sa obtin totul prin munca, sa sufar. Am inceput jocul bine, puteam sa avem 4-0 la pauza si apoi s-a schimbat totul cu 180 de grade si am avut emotii. Daca faultul lui Stoica a fost de rosu il vom amenda. Eu zic ca Stoican nu a meritat rosu, jucatorul advers era in spatele lui, nu l-a vazut. Poate a fost imprudenta dar in nici un caz n-a fost intentie. L-am schimbat pe Miranda cu Goian pentru ca atacantul facuse un efort mare si aveam nevoie sa conservam scorul. Avem sanse la Cupa UEFA datorita faptului ca echipa creste de la meci la meci si am luat 3 puncte. I-am simtit pe jucatori determinati, motivati. Am avut in prima repriza o circulatie buna a mingei. Incerc sa ma detasez de discutiile de la nivelul conducerii, dar niciun om nu e masina", a spus Multescu.

Tehnicianul sustine ca dinamovistii nu au renuntat la lupta pentru pozitia secunda: "Victoria este foarte pretioasa si mi-a placut atitudinea jucatorilor mei, azi au castigat cu inima. Putem sa revenim in lupta pentru locul doi. La meciul de maine, dintre Steaua si Rapid vreau sa piarda amindoua" a mai spus Multescu.

Publicat: 19 03. 2008, 19:14
Actualizat: 19 03. 2008, 19:25