Mulțescu s-a enervat din nou: „Noi am început meciul cu Dinamo miercuri seară și l-am terminat joi dimineață. Nu e corect!” Andrei Ivan, pus din nou la zid de antrenorul Craiovei

CS U Craiova a pierdut cu 4-1 în fața lui CFR Cluj, cea mai usturătoare înfrângere din acest play-off. Mulțescu dă vina și pe oboseala acumulată în meciul cu Dinamo, din Cupa României, în care oltenii s-au calificat abia după loviturile de departajare.

La mijlocul săptămânii, CS U Craiova a reușit o calificare fenomenală în semifinalele Cupei României. Oltenii s-au calificat atunci după loviturile de la 11 metri, după ce au jucat în inferioritate numerică. Nota de plată a venit însă în meciul cu CFR Cluj. Gigi Mulțescu spune că oboseala și-a spus cuvântul, motiv pentru care jucătorii săi au avut probleme cu concentrarea. Antrenorul lui CS U Craiova dă vina și pe cei care au programat sâmnătă meciul cu CFR :

„A venit într-un moment neașteptat. Eu zic că e exagerat. CFR a fost echipa mai exactă. 20 de minute am condus meciul, dar am pierdut multe mingi, am ratat ocazii. Au prins acel șut vinclu și aia a fost. Am condus mingea prea mult… Băluță a condus-o, Bancu a condus-o. A fost și oboseală. Au avut și execuții, noi la 2-1 am ratat singur cu portarul. Noi ne-am bătut până la capăt să aducem mingea în față. A fost și oboseală, noi am început meciul miercuri seară, am terminat joi dimineață (n.r. în Cupa României, meci câștigat de Craiova la 11 metri). Am ajuns la 3 noaptea acasă. Și am mai avut o zi între meciuri. Aici se face diferența, că nu e corect”, a declarat Gigi Mulțescu la DigiSport.

În final, antrenorul lui CS U Craiova l-a mustrat pe Andrei Ivan, care a văzut al doilea galben în prelungiri și va fi suspendat în următoarea etapă:” Ivan n-avea voie să fie eliminat. E clar, e prea tânăr încă. Mai are de învățat. Sper să fie un duș rece pentru el, să învețe. Nu poți să iei cartonaș roșu”.

Publicat: 01 04. 2017, 22:45
Actualizat: 01 04. 2017, 22:46