Momentul fair-play al etapei a avut loc la Ploiești. Fanii Petrolului l-au aplaudat la scenă deschisă pe gafeurul David Lazar

Prima repriză a meciului dintre Petrolul și FC Botoșani a fost una extrem de spectaculoasă, cu nu mai puțin de patru goluri care au ținut în tensiune publicul numeros prezent pe stadionul Ilie Oană. Una dintre reușite a venit, însă, în urma unei gafe memorabile.

Portarul moldovenilor, David Lazar (22 de ani), a greșit o preluare în fața propriei porți și apoi a degajat în picioarele lui Toto Tamuz, iar israelianul a profitat și a marcat din apropiere, cu toată opoziția goalkeeperului. Era minutul 16, iar gazdele aveau 3-0 pe tabelă.

În minutul 33, tehnicianul lui FC Botoșani, Leontin Grozavu, a luat decizia de a-l înlocui pe Lazar, deși acesta nu mai făcuse nicio eroare după cea de la gol. Portarul a ieșit cu capul în pământ, dar pe drumul său spre marginea terenului a primit încurajări de la petrolistul Ovidiu Hoban, dar și din partea publicului prahovean.

Lazar a fost înlocuit de Călin Tiuț, care a primit și el un gol până la final, din partea aceluiași Toto Tamuz.

3 goluri pe meci este media de goluri primite de David Lazar în acest sezon, în Cupa Ligii și Liga I

Publicat: 03 08. 2014, 19:00
Actualizat: 03 08. 2014, 19:01