Moment UNIC în fotbalul românesc:** două echipe fac grevă antiarbitraj!

Pentru prima oară în fotbalul românesc două echipe din primul eșalon pun la cale o grevă. Sâmbătă, partida de la Sibiu, dintre Voința și Universitatea Cluj, va începe cu 10 minute mai târziu. Cele două echipe vor rămâne la vestiare pentru a protesta astfel față de arbitrajele potrivnice de care au avut parte.

La ora 13:00, moment în care ar trebui să se audă primul fluier al arbitrului, pe teren nu se va afla niciun jucător. Toți vor fi la vestiar, de unde vor ieși după 10 minute. În ultima etapă, Voința a pierdut acasă cu CFR (0-1), după o greșeală incredibilă a arbitrului Radu Petrescu. Acesta a anulat un gol valabil al gazdelor, la un fault inexistent la portarul Beto. Regulamentul permite începerea meciului cu o mică întârziere, iar șefii de la Cluj și Sibiu au vrut să tragă un semnal de alarmă. „Ar fi o idee bună dacă toți ne-am coaliza. Mi s-ar părea normal după ce arbitraje au fost. Degeaba vorbim, că ne alegem cu amenzi!”, a spus ieri Ioan Hămbășan, președintele celor de la Voința Sibiu.

Publicat: 01 12. 2011, 09:06
Actualizat: 01 12. 2011, 09:07