Moment emoționant la FC Voluntari – Academica Clinceni! Cosmin Achim i-a dedicat bunicului său mort golul marcat | FOTO

Cosmin Florin Achim in meciul de fotbal dintre FC Voluntari si CSM Politehnica Iasi, contand pentru play-out-ul Ligii 1 Casa Pariurilor, disputat fara spectatori pe Stadionul Anghel Iordanescu din Voluntari, duminica 21 iunie 2020.© FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Gest emoționant la derby-ul județului Ilfov: FC Voluntari – Academica Clinceni! Jucătorul Cosmin Achim (25 de ani) a înscris din penalti și i-a dedicat golul bunicului său, decedat în urmă cu două săptămâni.

Ba mai mult, fiind sigur că va reuși să marcheze în poarta lui Academica Clinceni, el și-a făcut un tricou special, pe care a scris mesajul: „Te iubesc, bunicule!”. El a purtat tricourile la flash-interiviurile de după meci.

Cosmin Achim, gest emoționant la FC Voluntari – Academica Clinceni

„Bunicul meu a decedat acum două săptănmâni și am exacutat acel penalti. Vreau să-i dedic această victorie. I-am zis lui Ion Gheorghe să mă lase pe mine să bat acel penalti și m-a lăsat, deși eram al doilea pe foaie”, a spus jucătorii.

FC Voluntari – Academica Clinceni, terminat cu scorul de 3-3, s-a jucat vineri, în etapa 12 din Liga 1, sezonul 2020 – 2021.

Meciul jucat la Voluntari s-a jucat pe arena din Voluntari și a avut parte de foarte multe faze spectaculoase, printre care două penalty-uri. Scorul a fost dschis de Academica Clinceni în minutul 9, prin Amir Bilali. Șase minute mai târziu, căpitanul Clinceniului, moldoveanul Eugeniu Cebotaru, a majorat diferența. În minutul 23, Ion Gheorghe a redus din diferență printr-un penalty, iar Florin Achim a reușit să egaleze nouă minute mai târziu, tot dintr-un penalty.

Repriza a doua a adus și ea două goluri, marcate în ultimele minute ale meciului. Raul Rusescu de la Academica Clinceni a înscris din careu în minutul 89, iar Ion Gheorghe a reușit dubla în minutul 90+3, aceasta fiind și ultima fază a meciului.

Publicat: 04 12. 2020, 22:13