Miriuță, cadou inedit pentru jucători dacă Dinamo intră în play-off! „Îi trimit în vacanțe exotice. Pe banii mei! Nu-i mai plătesc școala fiicei mele două luni”

Lui Vasile Miriuță i-a revenit zâmbetul pe buze după prima victorie în mandatul la Dinamo. „Câinii” au învins Juventus București, 3-0, pe teren propriu, iar antrenorul din „Ștefan cel Mare” le-a promis jucătorilor tineri din lot „vacanțe exotice” pe banii săi, dacă intră în play-off.

Cu emoții, după penalty-ul apărat de Penedo în minutul 38 al primei părți, Dinamo s-a impus după a deschis scorul 3 minute mai târziu, prin Katsikas, cel care a reușit o „dublă” în meciul cu formația din Colentina. Mihăescu și-a introdus mingea în proprie poartă, în partea secundă, și a stabilit scorul final.

În ciuda victoriei, Miriuță este conștient că elevii săi mai au de muncit până să fie la capacitate maximă și a remarcat calitatea proastă a gazonului din „Ștefan cel Mare”.

„Mi-au apărut doi bujori în obraji. O victorie de moral, știm cu toții, n-am mai câștigat de mult. Ne-am pregătit bine, am fost mai vi, mai colorați să zic așa. Au avut și ei acel 11 metri, pe un fond de joc bun al nostru și, din păcate, după o greșeală a lui Dudea. Avem de muncit, avem nevoie de sincronizări, automatisme, n-am bagheta aia magică să o fac în 3 săptămâni. La Dinamo nu prea ai timp, știm cu toții.

Îi trimit pe tineri în vacanță exotică din banii mei. Și pe Dudea (n.r. – chiar dacă a greșit). Nu-i mai plătesc lui fiică-mea două luni școala (n.r. – râde).

Salo (n.r. – Salomao) și Adam au avut niște ocazii mari și n-au marcat, ceea ce nu e bine, dar sper ca pe viitor să înscrie pentru că e bine pentru moralul lor.

Gazonul nu a arătat bine, l-am văzut. S-a lucrat la el, dar din păcate nu a fost cel mai bun. Ne încurcă, dar ce să facem. Asta e situația la momentul actual. Sperăm ca la meciul cu Viitorul să arate mai bine gazonul”, a spus Vasile Miriuță la DigiSport.

Publicat: 17 10. 2017, 18:59
Actualizat: 17 10. 2017, 19:00