Mircea Rednic scoate din nou bani din buzunar pentru Dinamo! Ce prime le-a promis jucătorilor

Mircea Rednic alaturi de emblema (sigla) clubului dinamovist in meciul de fotbal dintre Dinamo Bucuresti si UTA Arad, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat pe Stadionul Dinamo din Bucuresti, sambata 2 octombrie 2021. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Mircea Rednic, antrenorul în vârstă de 59 de ani al lui Dinamo, vrea să le ofere o motivație în plus jucătorilor săi și le-ar fi promis bonusuri financiare pentru victorie.

Înaintea meciului cu UTA Arad, încheiat la egalitate, scor 2-2, Mircea Rednic le-ar fi promis jucătorilor o primă, potrivit site-ului doardinamo.ro.

Dacă ar fi reușit să câștige partida, fotbaliștii din „Ștefan cel Mare” ar fi încasat, în total, zece mii de euro, din buzunarul antrenorului, informează sursa citată.

Chiar dacă suma ar fi fost împărțită între toți jucătorii de la Dinamo, banii ar fi fost bine veniți pentru elevii lui Mircea Rednic, având în vedere faptul că echipa roș-albă este în insolvență.

După meciul cu UTA Arad, Mircea Rednic a rămas cu banii în buzunar, însă, conform sursei citate, antrenorul lui Dinamo ar urma să folosească în continuare această tactică, pentru a-și motiva suplimentar jucătorii.

Totuși, Mircea Rednic le-ar fi transmis jucătorilor săi că nu vor beneficia mereu de această motivație. Antrenorul are de gând să promită bonusuri doar la meciurile mai importante.

Dinamo și UTA Arad s-au întâlnit în cadrul etapei cu numărul 11 din Liga 1, și au remizat, scor 2-2. Torje a deschis scorul în minutul 7 și Sorescu a majorat diferența în minutul 53. UTA, aflată în inferioritate numerică, a restabilit egalitatea prin dubla lui Miculescu reușită în minutele 63, respectiv 90+6.

Mircea Lucescu are încredere în Mircea Rednic

Mircea Lucescu, antrenorul român în vârstă de 76 de ani al lui Dinamo Kiev, nu are de gând să mai revină în Liga 1.

Întrebat dacă ar merge în „Ștefan cel Mare” să dea o mână de ajutor „câinilor”, Mircea Lucescu exclude din start această variantă, având ca argument vârsta înaintată pe care o are. Totuși, își pune toate speranțele în Mircea Rednic.

„Cine mai poate să se mai gândească că la vârsta mea m-aș mai putea întoarce să fac ceva. Aici îți trebuie un om tânăr, entuziast, cu o pregătire foarte bună, pentru că nivelul e foarte mare și până la urmă cine vine la Dinamo trebuie să știe că Dinamo e un brand extrem de important pentru sportul românesc și că nu poate să intre în mediocritate.

Sper că Mircea Rednic… Cu experiența pe care o are, cu faptul că a fost extrem de legat de Dinamo și de performanțele lui Dinamo, sunt convins că el va face treabă, dar nu depinde doar de el”, a spus Mircea Lucescu.

Publicat: 10 10. 2021, 19:34
Actualizat: 10 10. 2021, 19:36